pete rosii pe spate

Boli de piele

Postata de cristi1595 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
De vreo 3 luni mi-au aparut pe spate niste pete mici rosii si de cateva zile observ ca s-au extins. Am crezut ca vor trece cu timpul insa se pare ca se agraveaza. Deocamdata nu dispun de bani pentru un control la un dermatolog de aceea apelez la ajutorul dumneavostra. Mentionez ca in urma cu cativa ani au mai aparut undeva in zona umarului si cineva de la farmacia mi-a recomandat un sampon, iar in cateva saptamani au trecut.
Am atasat si cateva poze mai jos. Va multumesc mult.
http://i44.tinypic.com/wrz950.jpg
http://i40.tinypic.com/35m2t0k.jpg
http://i41.tinypic.com/s5jzth.jpg

Raspunsuri (5)

Dara

acum 12 ani

Poti merge la dermatolog cu trimitere de la med de familie. In cazul acesta nu platesti. Samponul pe care l-ai folosit se numea, cred, Nizoral. A folosit si sotul meu tot pt niste pete pe spate, maini si in regiunea inghinala. A fost la medic dermatolog si i s-a spus ca este o ciuperca ce apare din cauza transpiratiei. I-a fost rec acest sampon Nizoral care a fost eficient. Sanatate.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

dupa aspectul fotografiilor si numai daca petele sunt localizate numai pe trunchi si nu pe alte zone ale corpului este probabil sa fie vorba de un pitiriazis verzicolor;tratament: clotrimazol crema aplicat la 12 ore zilnic aplicat timp de 6 saptamani chiar daca se vindeca mai devreme, prosop si asternut de pat strict individual si evitata imbracamintea de material sintetic

cristi1595

acum 12 ani

Multumesc mult, o sa incerc cu crema aceea.

lavinia

acum 11 ani

buna! am si eu o intrebare bebelusului meu de 11 luni a inceput sa ii ieasa pe spate la gat, piept si pe langa gurita niste bubite mici rosi knd apar knd dispar seara in general dimineata nu are uneori,nu stiu din ce cauza prima data i-au parut la 9 luni apoi in cateva zile au disparut acum de o saptamana i-au aparut iar nu stiu de ce pt ca a consumat aceleasi alimente ,si nu a avut inainte reactii.nu face febra dar totusi doresc parerea unui specialist sa stiu dak e motiv de ingrijorare?

Luciana

acum 9 ani

Ce pot insemna niste pete rosii pe gat, umeri si observ ca si pe spate? sunt mari cam cat unghia degetului mare si putin iesite in relief... nu ma mananca, nu ma deranjeaza in niciun fel. multumesc anticipat pt raspuns