pete rosii pe piele

Boli de piele Muscatura de paianjen

Postata de jon2011 cu 11 ani in urma.

De ceva timp imi tot apar pe corp mici pete rosii cu mancarimi in genul muscaturi de tantar dar fara vro umflatura.Pot aparea pe gat pe piept pe mana in special in zonele un am par daca dau cu spirt dispar in cateva minute.M-am gandit ca poate fi de la transpiratie

Raspunsuri (5)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

trebuie sa mergeti la un dermatolog care sa va consulte in calitate de medic deoarece poate fi vorba de mai multe boli de pile care trebuie sa le deosebeasca prin investigatii clinice sau/si paraclinice.

george

acum 11 ani

Interesant. Am de vreo cinci-sase zile exact aceleasi simptome, pete rosii pe trunchi si pe maini, dand cam aceleasi senzatii ca si muscaturile de tantar (dar e iarna si tantari nu sunt). De vreo trei zile, am inceput sa ma lupt si cu o tuse uscata, insistenta (nu stiu daca e vreo legatura - nu sunt racit). Inca nu am ajuns la medic. Urmeaza. M-am gandit initial c-o fi fost vreo criza de ficat - cine stie de la ce mancare. Ai descoperit ce a fost? Vad ca ai avut problema acum 6 luni.

denis

acum 11 ani

salut !cred ca am aceeasi problema care ai avuto si tu adica mereu cand ies din dus imi apar pete rosii pe corp si o mancarime insuportabila ,inca nu am ajuns la doctor daca poti sami spui daca ai rezolvat si cum ,multumesc.

Madalina

acum 10 ani

Buna !!Si eu am aceeasi problema ,am fost la doctor si nebuna de doctorita mi-a zis k e muscatura de paianjen :)))):)))) ,am fost si am intrebat si la o farmacie iar doamnele de acolo mi-au dat sa iau niste pastile de alergie si sa ma dau cu o lotiune ''''calamine'''' dar degeaba dk a-ti rezlvat vreunu dintre voi spuneti-mi si mie ce si cum ca nu mai suport mancarimea asta ...

lucica

acum 8 ani

Si EU al aceiasi problema cu petele rosii am fost la medic si mio zis ca e o boala rara numita liktus planus mio DAT crema atvantan da numi trece daca stie cineva sami zica si mie ce sa fac sami treaca le am de 7 luni petpetele si parca numi trece multumesc