pete rosii pe piele

Boli de piele

Postata de rosia cu 12 ani in urma.

buna seara sunt tare speriata mi-a aparut pe spate niste pete rosi care sa-u transformat in basicute de vreo sapttamana si sau extins si pe abdomen,maini.dar nu mai sunt foarte multe,iar de 2 zile iau aparut si sotului pete rosii care sau transformat in basicute foarte multe si o mincarime in exces.si copilui basicute si mincarime dar copilul e mai bine fata de noi.ca oate fii maine sotul se prezina la un medic ca el este foarte rau ,fata de mine si copil.tin sa mentionez ca am avut un catel cara il mai tineam in casa si am observat ca avea mainacrime si ii cadea parul .si cand a aparut aceasta problema nul mai am lam eliminat.astept rasuns va rog .si azi am cumparat de la farmacie ce mia recomandat doamna o lotiune tonica metolata si pastile cetirizin.copilu o pastila pe zi,iar parinti doua pe zi.astept un diagnostic si cit de grav este,va multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Parerea mea este sa va prezentati toti trei la medicul dermatolog, caci poate fi vorba de scabie (raie) . Diagnosticul trebuie confirmat si ve-ti primi tratamentul adecvat.

rosia

acum 12 ani

buna seara ,multumesc pentru raspuns,Sotul meu sa prezentat astazi la doctorul dermatelog,si i-sa spus ca acele basicute care sunt pe pielea lui este o alergie de la mincare ,si ia dat tratament;lotiune tonica mentolata,cicalfat ,unguent,pastile xyzal.tin sa mentionez ca eu aceste basicute le-am prezentat inaintea sotului cu aprosimativ 5-6 zile.la mine basicutele sunt mai rare ,si la copil tot mai rare.sotul prezinta basicutele mai dese fata de noi.si tin sa va mai spun ca mincarimele apar mai des in timul nopti la ambi,.crema unguent am aplicat-o si eu ,si copilu.,iar acum ma framinta, ma sperie faptul ce poate fi ,.si cum se manifesta (scbia)raia,sunt acele pete rosii care ne apar si apoi se trasforma in basicute,si mincarime pe timul nopti mai dese ,si ziua mai rare,sa-u,este alceva astept raspuns va rog frumos.si zcuze pentru problema mea mai complicata ,daca va deranzez, va multumesc.

rosia

acum 12 ani

astept raspunsul dumneavoasstra.in legatura cu ce vam scris la indrumarea pe care mi-ati dat-o.,va multumesc.