Pete rosii pe piele

Boli de piele

Postata de Cristinel bubosu cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am de 2 saptamani niste pete rosii pe piele, in special pe maini si pe spate, care ma mananca foarte tare. Marturisesc ca inainte de aceste pete, am avut in zona inghinala si pe picioare niste cosuri sub forma unui furunc pe sub piele care dureau foarte tare si se vindecau foarte greu. Am o banuiala ca ar putea fi de la anumite plante etnobotanice consumate(produse de tip spice), desi in urma cu 1 an consumam aceste produse in cantitati mai mare fara a avea probleme. Ce credeti ca ar putea fi? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Banuiesc ca ar fi vorba despre doua diagnostice diferite, in orice caz. Eu te sfatuiesc sa mergi la medicul dermatolog, fara ca el sa vada zona respectiva nu cred ca ti-ar putea recomanda cineva tratament corect. Pe de alta parte, daca este o alergie, ar trebui sa incetezi sa iei, macar o perioada produsele pe care le specificai si sa mergi la un medic alergolog pentru teste.

floryny

acum 13 ani

Cel mai bine ar fi sa te prezinti la un control medical, sa-ti faci test de alergologie sau imunologie sa vezi ceea ce ai. Dupa ce-ti vei face teste teste, medicul iti va da si tratamentul adecvat.

rodica

acum 13 ani

de vreo 2 saptamani miau iesit niste pete rosii pe spate vreau sa va mai spun ca ca am avut microlitiaza renala si colecistita am facut tratament cu rowatinex si rowacol se poate sa fie alergie de la medicamente va multumesc astept raspuns

mihaela

acum 13 ani

buna ziua, de vreo 5 ani imi apare in fiecare primavara cate o pata de culoare rosie pe burta ..nu ma ustura ..nimic.. si dupa aceea se extind petele.asa avea si fostul meu iubit , care a zis k le-ar fi luat dintro apa, de la mare acum mult timp.tratamentul pe care il iau in fiecare an nu le poate opri sa nu imi mai apara in urmatorul an. Va rog spuneti-mi ce sa fac.. cum sa fac sa nu imi mai apara..niciodata? multumesc mult

Sergiu

acum 12 ani

Buna ziua.De un an de zile tot imi ies pe piele niste pete de culoare rosie in zona pieptului si pe spate acestea incepand sa ma manance in momentul in care apar.Am fost la campina la un dermatolog si mi-a dat o vaselina travogen pentru a ma da cu ea in fiecare zi in zonele afectate.Am urmat tratamentul cu aceasta vaselina,aceste asa zise pete rosii s-au unit la un loc si au inceput sa dispara cu timpul,dar dupa aproximativ 3 saptamani mi-au reaparut ba mai mult au inceput sa se extinda pe sira spinarii si pe tot pieptul.Sunt disperat nu stiu ce sa fac,va rog frumos sa ma ajutati cu niste sfaturi,cum as putea sa le fac sa dispara

elena

acum 11 ani

ăm niste pete rosii cu mincarime usoara de 10 zile nnapoi se fac mai maronii

Georgiana

acum 8 ani

Buna fetita mea de 9 ani a fost plina pe maini fata picioare burtica de pete rosii si se scarpina foarte des alergologul s zis ca are o infectie in organism care asa se manifesta i- am administrat garlic si dupa prima zi au disparut cam jumatate din ele , A durat cam 5 zile pins au disparut de tot totusi am fost sfatuita sa mai continui inca 5 zile.daxa vreti mai multe detalii nr meu este 0773957688