pete rosii pe maini

Boli de piele

Postata de Daniel07 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. Aproape in fiecare an(de 3 ani incoace), intr-o anumita perioada imi apar niste pete ciudate pe brate care imi provoaca mancarimi, de cele mai multe ori in contact cu caldura...cand este frig mancarimea se opreste si petele incep sa nu mai fie asa vizibile...petele se prezinta sub forme diferite, dimensiuni diferite, iar zonele in care apar pe brate sunt cam aceleasi...zona in care apare prezinta piele uscata, aspra la atingere...am fost la dermatolog si mi-a fost recomandat lop***ad...m-am dat o perioada de timp cu el si singura chestie care facea era sa opreasca cat de cat mancarimele...o perioada de timp s-au oprit si anul urmator au aparut iarasi in aceleasi locuri si cateva pete in plus...si tot asa s-au oprit, iar anul asta au inceput sa-mi apara si pe gat 2 pete la fel..nu mai stiu ce sa fac...aveti vreo idee de "boala" mea?..cum se cheama, cum poate fi tratata, poate ati mai intalnit cazuri de genul.

Raspunsuri (7)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Probabil va confruntati cu o piele atopica (uscata si sensibila); nu mentionati ce varsta aveti, puteti folosi constant o crema pentru piele uscata, din farmacie ( Lipikar- La Roche Possay sau Eucerin lotiune cu 10% uree, etc).

Daniel07

acum 11 ani

ma scuzati, am uitat sa precizez, am 22 ani. Va multumesc pentru raspuns.Am citit si pe net despre dermatita atopica si ma incadrez in mare parte descrierii, mai putin ca apare la copii mici,alergii nu am(si daca as avea s-ar manifesta constant dar la mine dispare o perioada destul de lunga de timp si nu am decat 1 data pe an, de obicei la schimbari de temperatura toamna-iarna). as vrea sa mai precizez ca in zonele in care am petele simt ca ard in interior, ca si cum ar coace ceva acolo.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

din descrierea dvs. s-ar parea sa fie o urticarie colinergica, totusi este bine sa mergeti la un medic dermatolog de la clinica universitara cea mai apropiat care sa fie mai in varsta.

Daniel07

acum 11 ani

ok..am sa merg...Va multumesc pentru raspuns.

mihai madar

acum 11 ani

S-ar putea sa am raspunsul corect la problema ta. Contacteaza-ma pe [email protected]

simina

acum 10 ani

am si eu niste pete rosii dar numai pe o mana am dar nu stiu de la ce ma poate ajuta cineva cand e prea cald se inrosesc tare si ma cam manaca

claudia

acum 9 ani

Daniel07... am exact aceeasi problema dar de vre-o 6-7 ani... creme..doctori... nimic...uneori cred ca am scapat...dar totul reapare vara cand este cald si transpir...., ultimul diagnostic ,ca ar fi alergie de la soare...este vara..si eu nu pot purta maneca scurta..:)...problema e ca anul acesta s-a extins si mai jos de coate