Pete rosii pe fata, de langa nas spre barbie

Boli de piele

Postata de danieladragan2 cu 10 ani in urma.

Buna dimineata!
Acum 10 ani am observat o mica pata rosie pe fata (pe langa nas). Nu i-am dat importanta. In timp insa s-a extins si acum a coborat pana la coltul gurii. Tragic e ca mi-a aparut si pe partea cealalta a fetei si acum arata de parca asi avea un fluture pe fata. Ce este? Cum pot scapa de ele? Am folosit tot felul de creme gen Aven, La Rosh Posay, etc, creme care spun ca trateaza rosata pielii, dar nici un efect.
Va rog mult sa ma ajutati! Pot oare scapa de ele?
Astept raspuns.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Un fluture pe fata . Problema dumneavoastra poate fi mai profunda si nu o puteti rezolva doar cu unguente. Trebuie sa faceti o serie de investigatii. Va recomand sa incepeti prin a face o consultatie la medicul dermatolog si daca va fi nevoie si la reumatolog .Ce simptome mai aveti ? Astept vesti de la dumneavoastra . Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )

danieladragan2

acum 10 ani

Buna ziua dl. doctor Petre Muresan!
Va multumesc pentru raspunsul dvs promt.
Referitor la simptome... as putea sa va spun ce ma deranjeaza, dar nu stiu daca au vre-o legtura cu petele mele rosii. Pai, in primul rand cam de vre-o 2 ani nu mai simt clasica durere de stomac, ci o senzatie puternica si foarte deranjanta de amorteala in spate, de dimensiunea unui pumn (in drept cu duodenul cred, chiar langa coloana).E o amorteala/durere in profunzime.
Iar in al 2-lea rand, de cateva luni am o durere la incheietura piciorului drept (genunchi, la fel in spate, lateral dreapta). Adesea pur si simplu nu pot calca pe el. Mai nou, ma dor oasele mainii drepte (chiar mijlocul palmei), dar doar la anumite miscari.
Cam atat domnule doctor. Sper sa-mi puteti spune daca au vre-o lagatura cu petele mele sau nu.
P.S. Si tatalui meu i-au aparut acum 3 ani in urma aceste pete pe fata.
Va multumesc! Astept raspunsul dvs.
Cu respect!

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Eruptia sub forma de fluture pe fata sugereaza un posibil lupus .Dar pentru confirmare este nevoie de o consultatie clinica , de investigatii imagistice si de analize medicale de laborator ( cum ar fi Ac antinucleari si Ac anti ADN ) . Cu stima :
dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )
www.medreflexline.ro