PETE ROSII PE CORP

Boli de piele

Postata de ella1515 cu 10 ani in urma.

De 7 zile mi-au aparut niste pete rosii pe corp..imediat m-am dus la medicul de familie si mi-a zis ca am o toxiinfectie alimentara.Mi-a dat advantan, lotiune mentolata si 2 folii aerius pastile orodispersabile.Problema e ca nu imi trece ba chiar s-au inmultit...e ciudat ca la inceput mi-au aparut cateva pe abdomen si spate iar de vreo 4 zile am si pe sani,cateva in zona ovarelor in rest nu am..totusi pot spune ca au aparut vreo 2-3 pe restul corpului..par piscaturi de tantar la forma doar ca sunt rosiatice,parca cateva au si o crusta si uneori ma mananca..nu foarte tare dar mancarimea este cam sacaitoare.Se poate sa nu scap de ele din cauza faptului ca eu nu am tinut regim pe durata tratamentului si am baut cam multa Cola in aceasta perioada ? Cateva persoane mi-au zis ca as putea avea pitiriazis rozat gibert si daca ar fi asa cum se trateaza ? Multumesc.

Raspunsuri (5)

Mirna

acum 10 ani

Cel mai probabil ai facut o reactie alergica la anumite alimente. Toxiinfectia alimentara are si alte simptome, nu doar eruptia cutanata, ca de exemplu crampele abdominale, varsaturi si diaree. Ce fel de doctori mai sunt si astia care nu stiu lucruri elementare?

Iti spun din propria experienta ca si eu m-am confruntat cu problema asta la modul la care imi apareau petele imediat dupa masa. Trebuie sa-ti faci teste de alergie, ca sa stii ce alimente sa eviti, in principal cele grase (unt, smantana, carne porc etc) si cu potential alergen (arahide, alune, capsuni, piersici, caise etc), dar si cele cu aditivi si conservanti (salam, parizer, fast food, bauturi carbogazoase).

ella1515

acum 10 ani

Am pitiriazis rozat.Initial mi-a aparut o pata mai mare crezand ca m-a muscat vreun paianjen.Apoi mi-au aparut restul petelor.Sper sa imi treaca cat mai repede.

Cerbu Maria

acum 9 ani

Buna, cred ca am si eu aceeasi problema. Cum ai scapat pana la urma de petele astea?

ella1515

acum 9 ani

Buna Cerbu Maria.Nu am folosit nici un tratament,s-au dus de la sine cam intr-o luna.Nu ai ce sa faci in cazul acesta.Se spune ca sa mai ai grija si cum mananci,sa te dai cu creme bla bla.O p***ae.Eu am facut asta si degeaba.Mi-a inrautatit situatia ( m-am dat cu advantan si am luat aerius orodispersabil ).Nu am tinut regim nu m-am mai dat cu nimic,uneori parca erau mai mari si mai rosii dar mi-a trecut.Daca cauti si pe net ai sa vezi ca majoritatea spun ca nu exista tratament ca este ca o boala a copilariei.Multa sanatate !

Utilizator11597305016

acum 3 ani

Buna Ella daca vezi mesajul asta ,spune-mi te rog cum scap de ele ca am aceiasi problema si nu le mai suport!!😪