Pete rosii in zona genitala

Boli de piele

Postata de PetricaLavinia cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Mi-au aparut de doua saptamani ( succesiv)3 pete rosii in zona genitala, nedureroase, nepurulente, iar marginile petelor se descuameaza (e ca si la pielea bronzata si trebuie inlaturata). Ulterior se formeaza o coaja si se vindeca. Mentionez ca nu am aplicat niciun tratament, si ca la un consult ginecologic anterior mi s-a depistat virusul HPV (pentru care am facut tratament). Asi dori sa imi spuneti cam ce poate fi, daca are vreo legatura cu acest virus si daca e cazul sa consult ginecologul. Va multumesc!

Raspunsuri (6)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Daca leziunile sunt pe mucoase sau piele, in zona genitala trebuie sa consultati medicul dermatolog; probabil ca nu au legatura cu inf. HPV.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este important de stiut daca aceste pete se asociaza cu niste nodozitati nedureroase in zona stinghiei piciorului aflate sub pielea sanatoasa(ganglioni limfatici palpabili in termeni medicali dermatologici); prin urmare trebuie sa consultati un medic dermatolog, care va poate indica si niste analize de laborator.

Cristina

acum 10 ani

Mie mi-a aparaut de ceva timp o pata rosie nedureroasa care se pare ca se extinde pe zi ce trece in zona coapsei inferioare.poate fi vorba de hpv?

criss

acum 9 ani

buna...mi-au aparut niste pete rosii in zona genitala si mancarimi...tin sa anunt ca m''''am epilat cu un big, e posibila o iritare, sau poate fi vorbe despre o infectie? de 3 zile ma mananca foarte tare...astept un raspuns! va multumesc

Utilizator11627198989

acum 2 ani

Buna ziua, mi au aparut la pliurile din zona inghinala pete de culoare rosiatice-maro, dupa ce m am ras, la cateva zile. Ce imi recomandati sa folosesc?
Am citit pe net fel si fel de variante. Va multumesc

Alin

acum 7 ani

Mi-au apărut niste bubițe roși care pleacă dintr-un punct si pe zi ce trece formeaza un cerc care se mareste