pete rosii in jurul nasului

Boli de piele

Postata de sotointeso cu 9 ani in urma.

buna ziua.de cativa ani(4-5) mi se usuca pieliea,in jurul nasului in special.a inceput cu niste pete rosii in jurul mustatii mai ales cand imi crestea parul,dar chiar daca il radeam nu ajuta la nimic,dimpotriva iritam pielea,indiferent cand de atent eram.trecand anii mi-a disparut usor in jurul mustatii dar s-a amplificat pe langa nas.am incercat cu tot felul de creme dar mai mult am agravat situatia.am observat ca mi s-a subtiat pielea si mi se vad porii foarte tare.de asemenea am obs ca imi apar petele rosii deshidratate in special cand sunt obosit si nervos.mentionez ca nu m-am mai odihnit de foarte mult timp asa cum trebuie pentru ca am mai multe joburi,fac si niste cursuri,fac mult sport dar in mod paradoxal fumez mult,beau cafea multa dar alcool aproape niciodata si vesnic am cate ceva pe cap.devine foarte frustrant si cand dau atentie prea multa se inrosesc si mai tare si ma mananca dar incerc sa nu ma scarpin.intr-unul din joburi am de a face cu multa lume si am inceput sa nu mai privesc lumea in ochii si de cele mai multe ori stau cu capul in jos.am 28 de ani si nu e normal sa procedez asa.la doctor nu am fost recunosc,dar oricum cat de curand intentionez sa o fac.un sfat din partea cuiva care are o problema similara ar fi bine venit.o zi buna si multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

luminita270

acum 9 ani

Afectiunea se numeste DERMATITA SEBOREICA,afecteaza in special barbatii.Trebuie sa mergi la dermatolog,este o afectiune care apare pe baza de stress,

sotointeso

acum 9 ani

multumesc pentru raspuns.din pacate singurul dermatolog din oras este in concediu.am fost la farmacie si am luat o crema ketoconazol si de la plafar un ceai antialergic.sper sa se mai amelioreze situatia pana revine medicul din concediu cu cele 2 produse cumparate.

MembruMobileApp309911

acum 7 ani

Buna! Si eu am aceast simptom si am 11 ani, este normal?