pete rosii de la soare

Boli de piele

Postata de k9 cu 12 ani in urma.

Buna,domnule doctor!Am o problema cu niste pete rosii care imi apar de la soare,am citit pe net ca poate fi de la doxicilina,iar eu am luat acest medicament si m-am expus la soare cea ce a cauzat petele rosii care imi apar pe fata si decolteu.Urmez deja un tratament cu o crema protectoare numita biodermauv50,dar nu da rezultate.Dumneavoastra ce imi recomandat? p.s. imi mai apar si cand simt ca imi este cald

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o eruptie in zonele expuse la soare poate fi expresia unor boli autoimune (ca lupusul cutanat sau sistemic), eruptie polimorfa la lumina, unor dermatite alergice(urticaria la soare), alergii medicamentoase (minociclinele-doxiciclina)-ar trebui realizate teste specifice de alergologie. e recomandat utilizarea cremelor cu factor de protectie >30.