pete rosii abdomen si spate

Boli de piele

Postata de vax12 cu 12 ani in urma.

Mi-au aparut niste pete de un rosu intens in zona ombilicului si pe spate, pe linie mediana, ca un cerc in jurul taliei. ma mananca si imi dau senzatia de arsura. nu am nici un alt fel de simptom. e vb de o afectiune dermatologica sau infectioasa?

Raspunsuri (3)

Dida

acum 12 ani

Poate fi Zona Zoster.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

trebuie sa va consulte un medic dermatolog deoarece pare sa fie o forma de alergodermie care apare la persoanele cu predispozitie la alergii cutanate, respiratorii, oculare etc. tratamentul antialergic poate fi precedat de analize de laborator care sa depisteze un focar infectios intern(care favorizeaza alergia).

vax12

acum 12 ani

Va multumesc. Intre timp observ ca au aparut cateva si in spatele genunchiului, arata ca niste vase de sange proaspat sparte, punctiforme. cele de ieri acum parca devin vinetii. daca nu vor trece in cateva zile voi consulta un medic, dar deocamdata neac***a febra sau alte simptome banuiesc ca nu e o urgenta.