pete pe piele

Boli de piele

Postata de mariana557 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 2 baieti gemeni, cu varsta de 16 ani, amandoi practica canotaj, de cateva luni au pe piele (respectiv pe bust si fata si spate), niste mici pete, care acum s-au colorat in rosu si par a se extinde. am crezut ca este din cauza caldurii si a apei de pe lac, unde fac antrenamentele, dar de 3 saptamani sunt la sala si petele parca devin mai vizibile. Va rog mult, poate cineva sa ma ajute cu un sfat?
Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului dermatolog, ce va recomanda un tratament adecvat.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

intradevar atitudinea corecta este sa mergeti la un consult dermatologic pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat. din descrierea petelor si activitatea pe care o practica cei doi, pare a fi vorba despre o micoza a pielii, pentru care vi se va recomanda un tratament ce include o crema antimicotica.

va urez o zi buna

mariana557

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspunsuri. V-am urmat sfatul, am fost la medic dermatolog, e vorba de "pitiriazis versicolor extins". Va dorim numai bine, sanatate si sarbatori cu bine.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

cu multa placere,
intradevar si noi am banuit aceeasi afectiune. apare in general la persoanele cu aceste activitati, in lipsa tratamentului pot persista foarte mult timp, dar tratate corect vor disparea cu siguranta.
pentru mai multe detalii despre aceasta micoza (pitiriazis versicolor), puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Pitiriazis/tinea-versicolor-pitiriazis-versicolor_1350

va urez o zi buna

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

din descrierea dvs se pare ca este vorba de o ciuperca a pielii care da boala numita pitiriazis verzicolor, care in mod obisnuit se poate trata cu clotrimazol crema, ungere la 12 ore timp de 6 saptamani. totusi, pt. siguranta este bine sa mergeti la medicul dermatolog sa-i consulte sau sa faceti un examen micologic de piele la laboratorul de micologie al unei clinici dermato universitare din bucuresti