Pete maronii si piele uscata in zona gatului

Boli de piele

Postata de Alex95 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
De ceva timp mi-au aparut niste pete pe piele in zona gatului dar si pe umeri (nu cred ca e din cauza soarelui). Au forme si dimensiuni neregulate unele sunt rotunde cu un diametru de 1-2 cm, iar altele mai extinse, una dintre ele acopera aproape toata partea din spate a gatului. Acestea au o culoare neuniforma maro, culoarea pielii dar mai inchisa. In zona pe care sunt aceste pete pielea este mai uscata. Am observat ca atunci cand fac baie, de acolo de unde sunt petele, daca frec se indeparteaza un pic de piele din aceea uscata si tot dupa baie petele sunt mai deschise si se mascheaza cu culoarea pielii, dar dupa cateva zile revin din nou la culoarea maronie, din cand in cand ma mai si mananca. Ce-mi recomandati? Multumesc!

Raspunsuri (19)

Dr. Mirela Telipan

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba despre pitiriazis versicolor , un fel de micoza cutanata,care se poate extinde si deveni cronica fara tratament. Cel mai simplu trat. este cel local ,prin folosirea unui sampon medical ( Mediket plus sau Selegel) ca gel de dus 14 zile, zilnic si aplicarea locala pe leziuni a unei creme antimicotice gen Nizoral sau Clotrimazol 1-2 aplic./zi, timp de 2-4 saptamini. Daca leziunile sunt prea extinse uneori este necesar si trat. pe gura, dar asta decide medicul dermatolog.

Alex95

acum 11 ani

Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca e pitiriazis mi-a prescris Nizoral 200 mg pt. 5 zile 1/zi. Ce parare aveti?

Razvan

acum 9 ani

Pastile?

Corina

acum 11 ani

o vizita la un dermatolog, cred ca asta e cea mai buna recomandare :)

daca esti din Bucuresti iti recomand sa mergi la dr Monica Darmanescu de la Delta Hospital.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este posibil sa fie vorba de o micoza care se trateaza cu clotrimazol crema la 12 ore timp de 6 saptamani dimineata si seara, evitarea camasilor de material sintetic ci numai bumbac suta la suta iar dupa baie sa va stergeti bine, sa nu ramana umezeala.

andreea

acum 11 ani

buna ziua! am si eu o intrebare...din vara mi-au aparut niste pete maronii pe picioare nu ma mananca si este pielea foarte uscata...cred k ar fi vorba despre Pitiriasis,as vrea sa stiu dak pot folosi nizoral sau clotrimazol...va multumesc anticipat!

Alina Danculea

acum 11 ani

Buna ziua!
La fel ca si Alex am si eu niste pete maro pe gat dar si pe piept si dupa cap.. la inceput mi-a aparut una pe piept apoi s-au extins pe gat si dupa gat. prima data am fost la farmacie si mi s-a dat un unguent numit Advantan..ma dadeam seara si petele se mai deschideau la culoare..dar a doua zi erau maro la loc..apoi am fost la dermatolog si mi-a dat Fungolon cate 150 mg pe saptamana timp de doua saptamani.A spus k este o iritatie si pe viitor o sa-mi mai apara si o sa repetam reteta..
V-am scris doamna doctor pentru k as vrea si o alta parere..si as vrea sa stiu dak se pot trata aceste pete cu altceva!Va multumesc.

Vasiliu Ionut

acum 11 ani

Salut am si io niste pete pe corp pe spate pe gat pe piept tot asa rosii si dupa ce fac baie se duce pielea acolo si sunt in strainatate si as vrea sa stiu ce tratamet trebuie sa iau si nu sunt tot timpul rosii daca e cald afara si mie mie cald se inrosesc vreau sa ma ajute si pe mine cineva va rog si le am de cativa ani 2 3 poate si in tara mia dat un doctot travogen mam dat si miau disparut si dupa cateva saptamani miau aparut inapoi va multumesc

Gina rotarescu

acum 8 luni

Mie miau dispărut cu biazol crema.

Vasiliu Ionut

acum 11 ani

am uitat sa zic ca sunt in belgia ce as putea gasi pe aici ca tratament va rog mult daca puteti sa ma ajutati va multumesc

Simona

acum 9 ani

Si eu am avut cam cu doua luni in urma niste pete maronii de la soare, pe ambii pometi. O prietena mi-a recomandat crema cu efect de albire cu extract de melc Victoria (de la Lady''s) in catalog apare cu codul VIC0770143 , dupa folosire dimineata si seara petele au disparut iar tenul s-a albit, culoarea devenind uniforma. Crema este si foarte hidratanta, ajuta la mentinerea echilibrului, o puteti gasi in catalog care este gratuit, accesand acest site:
www.ladys-az.blogspot.ro

anca

acum 8 ani

Eu am avut asa ceva pe aproape tot corpul acum 9 ani am stat cativa ani asa si se extinsese rau pana pe frunte si am folosit nizoral1 data pe zi 5 zile acum mi-au aparut ...alaptez si vroiam sa stiu daca am voie sa imi aplic ?

Mariana

acum 8 ani

Am si eu de mai multi ani pete pe corp rosiatice si acumau aparut si albe care nu mai dispar am folosit clotrimazol o perioada si mai multe geluri dar fara rezultat apar inapoi stiti ceva care ar putea sa le tratam va multumesc acumsunt in anglia poate cunoasteti un unguent sau pastile de pe aici sau romania

Mariana

acum 8 ani

Am pe corp pete rosiatice de mai multi ani acum au aparut si albe si se enmultesc mai mult pe umeri in jos pe maini amfolosit clotrimazol o perioada dar fara rezultat daca cunoasteti un medicament va rog sa ma ajutati va multumesc

Mariana

acum 8 ani

Am pe corp pete rosiatice de mai multi ani acum au aparut si albe si se enmultesc mai mult pe umeri in jos pe maini amfolosit clotrimazol o perioada dar fara rezultat daca cunoasteti un medicament va rog sa ma ajutati va multumesc

raluca

acum 7 ani

Buna ziua ! De o saptamana mi au aparut niste pete maronii pe gat. Ginecologul mi a prescris karissa...iar de la farmacie mi a zis ca este o reactie alergica la anticonceptionale. Oare asa este ? Sau despre ce sa fie vorba ? Am intrerupt anticonceptionalele,iar petele s au mai retras. Ar putea fi pete aparute din cauza ficatului?

Zamfira Chis

acum 7 ani

Ma bucur ca exista acest sait ...Mi-au aparut doua pete-la inceput rosiatice -,apoi s-au colorat in maroniu .Aceste pete sunt situate de o parte si alta pe gat ,cam peste tiroida.nu ma pisca ,nu am mancarimi ,nici usturimi,dar sunt inestecice.Am fost la dermatolog si mi-a indicat un medicament BIOFINAL,dar nu-l gasesc nicaieri ! Medicul mi-a zis ca-l pot gasi doar in Germania si Austria .Poate cunoasteti un inlocuitor .Daca se uita un medic pe acest sait ,l-as ruga sa-mi indice un inlocuitor ,daca exista! Va multumesc !

Chis

acum 7 ani

Mi-a fost adus ,medicamentul din Germania !

Ionela tanse

acum un an

Miau esti si mie niste Pete pw gat nu stiu din ce cauza dar ma simnt oboist tot timpul nu stiu ce se intanpla cu corpul meu ma simnt ciudata