peeling chimic

Boli de piele

Postata de Raluca_Geanina cu 12 ani in urma.

De curand am avut si eu parte de un tratament ,un peeling chimic pentru pete ( pe picioare) care mi-au ramas un urma bubitelor provocate de tantari.in urma peelingului pielea a devenit foarte rosie ,doctorita mi-a recomandat betaderm .spuneti-mi va rog este posibil sa imi ramane cicatrici ?deoarece pielea ma ustura uneori si are aspect de rana

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

doarece nu putem vedea aceasta leziune pe care o aveti, nu putem spune prea multe. in functie de tipul de peeling: superficial-mediu-profund, raman leziuni temporare mai usoare sau mai importante. pot exista si reactii adverse, orice interventie are riscuri. daca aceste leziuni se agraveaza cu timpul, trebuie sa va prezentati din nou la medic pentru a primi tratament adecvat in functie de consult.
pentru mai multe detalii despre peelingul chimic si reactiile adverse posibile, puteti citi acest articol: //sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/peelingul-chimic_1390

va urez o seara buna

Raluca_Geanina

acum 12 ani

substanta folosita a fost fenolul . am observar ca mi-a dispatut aspectul de rana ,pielea s-a exfoliat si mi-a ramas o pata rosie care din cate mi-a explicat medicut se va atenua .sper sa fie asa . Multumesc pentru raspuns.

Raluca_Geanina

acum 12 ani

spuneti-mi va rog ce creme as putea folosi sau ce creme sunt recomandate in urma peeling-ului chimic cu fenol? specific tratamentul a fost facut pe pielea picioarelor in urma cu 30 de zile

cristina

acum 7 ani

buna seara ! am si eu o problema cu petele de pe picioare ramase din cauza unor fire crescute sub piele.. as vrea sa stiu si eu ce as putea sa fac sa scap de ele ! sunt foarte inestetice...