pediatrie

Boli de piele

Postata de CQRINA cu 12 ani in urma.

buna seara ma numesc Gug Livia si am o fetita de 2 luni si din ziua in care am nascut-o are pe manuta stanga o roseata in forma de manusa dar degetele cele trei din mijloc nu sunt afectate doar celelalte pana sus la incheietura maini si mie frica sa nu fie ceva grav .Nu am consultat inca nici un medic pentru ca nu am avut posibilitatea de aceea va rog din tot sufletul sa ma ajutati ca nu mai stiu ce sa fac sa ii dispara de pe mana .Va multumes anticipat si astept raspunsul dumneavoastra

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Este posibil ca aceasta roseata sa fie doar o iritatie locala sau o reactie alergica, dar nu putem elimina posibilitatea unei afectiuni dermatologice sau a unei infectii.

Este foarte important sa consultati un medic cat mai curand posibil pentru a exclude orice posibilitate de afectiune grava. Nu incercati sa tratati sau sa acoperiti roseata cu bandaje sau lotiuni fara sfatul medicului. Intre timp, asigurati-va ca zona nu este supusa la presiune sau frecare si ca bebelusul dumneavoastra este confortabil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/ce-sunt-semnele-din-nastere-si-de-ce-apari_16974