pata maronie pe umar

Boli de piele

Postata de mihaiteo cu 11 ani in urma.

stie cineva vreun tratament pt nevul lui becker sau daca s-a tratat cineva de asa ceva????

Raspunsuri (1)

DERMA CLUJ

acum 10 ani

Nevul Becker afecteaza de cele mai multe ori subiectul masculin tanar, intre 10 si 30 ani. El apare dupa o expunere solara sub forma unor pete plane, de culoare galbena, acoperite frecvent de peri adesea abundenti, amplasati mai ales pe umeri si pe piept

Daca te deranjeaza aspectul lui , recomandam un consult dermatologic pentru a decide daca se poate exciza chirurgical (daca are dimensiuni mici procedura e simpla, se afectueaza in anestezie locala (la nivelul nevului) cu Xilina 2% si dureaza 15 -30 minute. Se vor pune fire care trebuie scoase dupa 7-10 zile - in functie de zona. Avantajul exciziei este ca poti efectua examenul histopatologic care sa iti confirme ca a fost un nev becker. O alta varianta de terapie este cea laser, dar nu se poate efectua examenul histopatologic.

www.dermacluj.ro
FACEBOOK: Derma Cluj