pata inghinala

Boli de piele

Postata de gabriela mocan cu 13 ani in urma.

Fiti amabili,baiatul meu are 20 ani si cateodata in zona inghinala in partea dreapta a piciorului in zona chilotului ii apare uneori o pata rosie,oare de ce?de la faptul ca il freaca acolo chilotul sau de ce/?nu-il mananca ci doar eu am obs.chilotul patat.Nu vrea sa-i arate ii e jena.Acum i-am cumparat un unguent ,,Pimafucort,,cu hidrocortizon.Nu are tot timpul,oare e din cauza alimentatiei?

Raspunsuri (3)

o mama

acum 13 ani

Poate fi o ciuperca ce apare din cauza transpiratiei. Sotului meu ii apare, in general, vara. El foloseste un sampon numit NIZORAL, CARE SE GASESTE IN FARMACII. Din cate imi amintesc, dr la care a fost, i-a recomandat acest sampon si o crema cu acelasi nume. Crema a folosit-o numai atunci, acum foloseste numai sampon. Ar fi bine daca l-ati convinge sa mearga la dr, la dermatologie. In afara de faptul ca sunt inestetice aceste eczeme, pot crea chiar complexe inutile. Este la varsta cand ar putea avea o relatie si, daca prezinta semne exterioare ale unor probleme, s-ar putea sa nu fie acceptat. Aceste ar putea fi si argumentul cu care sa-l convingi. Puteti cauta un dermatolog barbat, daca are reticente in privinta femeilor dr. Sanatate.

Iuli

acum 13 ani

Trebuie mers la dermatologie. Daca este o ciuperca nu este grav dar este contagios, si daca ajunge in zona lui genitala sau mai rau, in zona ta genitala, o sa fie foarte neplacut si mult mai greu de tratat. Nu incerca sa il tratezi acasa, s-ar putea sa ii faci mai rau fara sa stii ce e. Sa lase rusinea la o parte, caci sanatatea este mai importanta.

Cris

acum 13 ani

Sotul meu a patit acelasi lucru acum cativa ani. Pe langa tratamentul indicat de medic, am schimbat balsamul de rufe cu unul pentru piele sensibila (din gama pentru bebelusi). De atunci nu a mai avut probleme.