Par crescut sub piele

Boli de piele

Postata de Alina Maria4157516 cu 12 ani in urma.

Buna! Am 23 de ani si de pe la 14 ani ma epilez pe picioare , vara cu ceara de unica folosinta , iar iarna cu lama dar mai rar. Problema mea... cu care ma confrunt de multi ani este parul crescut sub piele,pe fiecare particica a picioarelor imi ies fire sub piele care arata foarte inestetic,pilea se inegreste. Pe unele reusesc sa le scot cu un ac, bineinteles raninduma. Cum as putea scapa de aceasta problema?

Raspunsuri (4)

Dr. Popescu Ioana

acum 12 ani

Buna ziua! O solutie foarte buna ar fi epilarea definitiva, care inlatura firele de par protejand astfel pielea de inflamatia repetata care duce la hiperpigmentari.

angela

acum 12 ani

Cind faci baie in vana freaca cu periuta pielea de pe picioare in sens invers cresterii firului de par si astfel firul va ''''''''Traversa ''''''''mai rapid straturile dermei si va iesi mai usor la suprafata. Asta e dealtfel motivul iritarii. Cine te epileaza?Ai vorbit cu cosmeticiana?

KarĂ

acum 12 ani

Exfoliere cu zahar sau zat de cafea!! la fiecare dus!!

Dave

acum 8 ani

Exfoliere cu zahar? Cu cafea? Eu sunt baiat si exfolierea cu malai mi se pare cea mai eficienta. Il utilizez pentru picioare impreuna cu gel de dus sau sapun.