Operatie

Boli de piele

Postata de elcamino cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
As dori, va rog, cateva informatii despre o problema a unei persoane apropiate.
Cand era copil, a petrecut mai mult timp in spitale si s-a intamplat sa-i fie uitata o branula in antebratul stang, zona aceea umflandu-se. Acum e ca o galma / cumul de grasime (nu stiu denumirea medicala), la atingere se misca putin si la apasare e destul de dureroasa.
Din pacate, persoana in cauza (24 de ani) are si hiv.
Credeti ca s-ar putea face o interventie pentru a-i fi scoasa acea galma/cumul de grasime?
Operatia ar fi complicata? Ar exista un risc mai mare pt ca are hiv?
Exista posibilitatea formarii din nou a acelei galme?
Care ar fi costul unei operatii de acest gen? (aproximativ)
Recomandati o clinica de stat sau privata?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Daniel.

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 11 ani

O branula nu poate fi uitata in antebrat. " Galma/ cumulul de grasime",asa cum o numesti tu ,poate fi un chist sebaceu, pe care se poate interveni chirurgical ,nu-i mare lucru,depinde de medicul chirurg daca accepta,stiind despre diagnosticul prietenului tau,informatie care va trebui s-o prezinte obligatoriu. Un chist sebaceu poate recidiva. Costul,la o clinica privata, ar putea fi in jur de 500 de roni.