obraji rosii iritati

Boli de piele

Postata de froll cu 10 ani in urma.

Va salut! Am avut ceea ce dupa parerea mea (necalificata desigur), o usoara acnee, am luat de la farmacie o lotiune si o crema antiacnee, cosurile acelea s-au retras dupa 2 zile de folosire (4 aplicari - dimineata si seara), in schimb, probabil pentru ca lotiunea avea alcool, am ramas cu pete rosii pe ambii obraji iar pielea fetei acum se strange, deshidrateaza, nu stiu exact cum sa explic fenomenul, pur si simplu simt ca mi se strange pielea si se usuca foarte foarte rapid, o intretin cu apa termala pulverizand de fiecare data cand se usuca si o simt ca se strange, adica foarte des, am evitat sa mai folosesc apa de la robinet pentru fata, iar apa termala nu e o solutie, ma ajuta doar la hidratare si pentru foarte putin timp, cateva minute. Pana sambata nu ma pot duce la dermatolog, va rog, cateva sfaturi specializate m-ar ajuta enorm. Sunt barbat, 24 de ani, nu consum alcool in nici o forma, nu fumez, beau cel putin 2.5l de lichid pe zi (apa,lapte), evit mancarurile tip fast-food, mancarurile grase si dulciurile. Sper ca informatiile sa fie de ajutor, pentru o solutie.

Raspunsuri (2)

Victoria

acum 10 ani

Incerca-ti Argila ..se gaseste la farmacie ..http://www.farmec.ro/produse/ten/pudra-de-argila-pentru-tratamente-cosmetice-51.html

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

inainte de a merge la dermatolog e important de stiut numele lotiunii cu care ati dat; daca a fost vorba de o acnee puteti folosi pana la momentul consultului crema Nivea la 12 ore aplicata pe zonele cu pricina.