OARE SA FIE VITILIGO?

Boli de piele Scleroza tuberoasa

Postata de SAVA MIHAELA cu 13 ani in urma.

AM UN BAIETEL DE 1 AN SI 6 LUNI .LA VARSTA DE 11 LUNI I A APARUT PE BURTA O PATA DEPIGMENTATA,IN ACEL MOMENT BAIETELUL AVEA ENTEROCOLITA,ACEA PATA NU A DISPARUT DAR NICI NU S A MARIT.ACUM OBSERV CA MAI APARUT O PATA PE ABDOMENDAR ESTE F VAGA.PETELE NU S UNIFORME.AM FOST LA 3 DR.DERMATOLOGI SI AM 3 DIAGNOSTICE:1) VITILIGO,2)UNII DR MI AU SPUS CA NU I NIMIK SA LAS COPILUL IN PACE,3)AR PUTEA SA FIE SCLEROZA TUBEROASA.DUMNEAVOASTRA CE PARERE AVETI?COPILUL NU ARE PETE PE FATA SAU MAINI.MULTUMESC

Raspunsuri (8)

gianina

acum 13 ani

vezi sa nu fie pitiriazis...daca petele sunt albe...bine acum depinde si cat de albe sunt...e posibil sa fie vitiligo...dar...nu stiu..mai incearca la medici..incearca la med life;)

Medic Epuran

acum 13 ani

Un diagnostic exact poate fi dat doar analizând aceste pete (aspectul leziunilor, repartiţia şi evolutia acestora), de aceea un medic dermatolog este cel mai în măsură să vă ofere detalii despre acestea.

SAVA MIHAELA

acum 13 ani

am fost la 6 medici dermatologi si am primit 3 diagnostice diferite,eu pe cine sa cred?care e diagnosticul corect?

Medic Epuran

acum 13 ani

Mai probabil pare diagnosticul de Vitiligo.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Trimiteti o fotografie facuta cu ''macro'' la [email protected]
075dermato

Maria

acum 13 ani

Doamna draga,

am avut probleme cu fetita,am fost la doctor si o tratam de psoriazis.
Am hotarat sa consultam si alt medic dermatolog si asa am ajuns la D-na Doctor Cristodulo (spitalul Colentina ) este un medic foarte bun .A consultat, a pus diagnostic NU PSORIAZIS ! -am facut biopsie si s-a adeverit diagnosticul pus de dansa.
Am reusit sa ajungem la ea prin internet ,am cautat la ce clinica privat lucreaza si ne-am programat acolo.
Este o persoana deosebita.

Sanatate multa.

SAVA MIHAELA

acum 13 ani

buna ,si ce diagnostic i s a pus fetitei tale?cu ce ai tratat o de psoriazis?multumesc

geanina

acum 13 ani

Buna , daca copilul se loveste si are o rana ( zgarietura) si daca in acel loc pielea nu capata aceeasi culoare ca inainte de lovitura si raman e semn alb mult timp( 2-3 luni ) e clar vitiligo . Spun asta din proprie experienta , Eu sper sa nu fie vitiligo deoarece este o boala extrem de neplacuta estetic, ca dureros nu este decat psihic. Sa natate la baietel.