O alunita rupta.

Boli de piele

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Azi dimineata am observat ca una din alunitele de pe spate m-i s-a rupt putin,nu chiar de tot.in timpul noptii.Bluzita imi era patata cu destul de mult sange,ma doare putin,si este rosu in jurul ei.Credeti ca ar trebui sa ma vada un medic?Se va vindeca in timp,singura? Va multumesc din suflet pt orice sfat pe care mi-l acordati.

Raspunsuri (7)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Alunita traumatizata se vindeca si singura aplicind o crema antibiotica, ptr a evita suprainfectia. De preferat este sa va vada un dermatolog ptr a stabili daca este o alunita benigna si poate fi lasata pe loc sau va trebui excizata.

Cristian

acum 11 ani

si eu am un semn la subrat... este un fel de neg nu stiu cum sa il descriu sincer sper sa ma intelegeti... si am vrut sa imi rad parul de la subrat cu o masina de barbierit, si la un moment dat am atins semnul, si a sangerat... am pus imedeat dezinfectant si acum am un tampon cu solutie dezinfectanta si l-am legat in jurul corpului pentru a sta pe timpul noptii... imi este frica sa nu fie vreo problema... astept un raspuns va rog orice mi-ar putea fii de folos... am intrat pe alte siteuri si multe persoane au zis ca nu e grav dar au fost si altele care au zis ca se poate murii daca nu tratezi repede, sau ca provoaca cancerul si altele si de aceea imi este foarte frica va rog frumos daca aveti ceva informatii concrete si sigure sa ma anuntati :-)

Nirolf

acum 12 ani

Eu as zice sa lasati orice altceva si sa mergeti la medic pentru analiza, mai bine un pic de ingrijorari acum, decat multe regrete mai tarziu. Mai ales daca aveti tenul sensibil la soare.

ileana

acum 11 ani

consulta un dermatolog, nu e de glumit cu alunitele. iti pot recomanda un medic foarte bun, dr Monica Darmanescu (e de gasit la delta Hospital)

Cristian

acum 11 ani

as vrea sa stiu ce ati facut pana la urma... si daca e ceva grav... si eu am un semn la subrat... este un fel de neg nu stiu cum sa il descriu sincer sper sa ma intelegeti... si am vrut sa imi rad parul de la subrat cu o masina de barbierit, si la un moment dat am atins semnul, si a sangerat... am pus imedeat dezinfectant si acum am un tampon cu solutie dezinfectanta si l-am legat in jurul corpului pentru a sta pe timpul noptii... imi este frica sa nu fie vreo problema... astept un raspuns va rog orice mi-ar putea fii de folos... am intrat pe alte siteuri si multe persoane au zis ca nu e grav dar au fost si altele care au zis ca se poate murii daca nu tratezi repede, sau ca provoaca cancerul si altele si de aceea imi este foarte frica va rog frumos daca aveti ceva informatii concrete si sigure sa ma anuntati :-)

o stea

acum 11 ani

Eu nu am fost la nici-un medic.Desi a curs mult sange la momentul acela...in timp scurt s-a vindecat.

stef

acum 10 ani

Buna, ce s-a mai inatmplat pana la urma cu acea alunita? Sunt in aceeasi situatie.