Înroșire frunte

Boli de piele

Postata de sstefip cu 8 ani in urma.

Buna ziua. De fiecare data cand fac cel mai mic efort, ma aplec sau pur si simplu ma agit un pic, mi se inroseste toata fruntea. De multe ori are o tentă de roseata si cand nu fac efort, doar pur si simplu merg pe strada. Uneori daca fac efort mai mare mi se inroseste si zona gatului pe laterale si raman niste pete pe gat si pe frunte timp de zeci de minute dupa care dispar. Ma puteti ajuta cu o cauza, e ceva normal sau sa consult un cardiolog, dermatolog, ce pot face? Am 27 de ani. Va multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

E posibil ca aceasta inrosire a fetei sa fie provocata de o varietate de factori, cum ar fi caldura, efortul fizic, stresul sau anxietatea, alergiile sau reactiile adverse la anumite alimente sau medicamente. De asemenea, poate fi si semnul unor afectiuni mai grave, cum ar fi rosacea - o boala de piele cronica care provoaca inrosirea fetei - sau feocromocitomul - un tip rar de tumoare care poate cauza flush-uri. Daca aceasta problema devine deranjanta sau se agraveaza, ar fi indicat sa consultati un medic pentru a identifica cauza exacta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/inrosirea-fetei-cauze-tratament-preventie_8798
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/despre-rozacee_6405
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-suprarenalelor/ce-este-feocromocitomuli_17215