nev sau neg

Boli de piele

Postata de Gheorghe23933476 cu 13 ani in urma.

Din copilarie am un neg intre buza superioara si nas mare cit o boaba de mazare. Nu m-a deranjat niciodata dar as vrea sa-l scot.

Mi s-a spus ca e un nev dermic si se recomanda excizia.

As vrea sa stiu daca sint si alte solutii: criogenizare cu produse din farmacie, acid salicilic, plasturi, etc.
Va multumesc,
Sorana

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Consultati un dermatolog. Pentru negi sau nevi nu exista alta solutie SIGURA in afara de excizie. Este o operatie simpla. Criogenizarea spre exemplu se foloseste pentru veruci in general.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Orice metoda de tratament veti alege impreuna cu medicul dermatolog, cel mai important este ca rezultatele estetice sa fie optime. Tehnica utilizata nu trebuie sa foloseasca sutura cu fire, care garanteaza o cicatrice inestetica. Rezolvarea cu solutii ''de farmacie'' este exclusa.
Puteti vedea unele rezultate pe: http://075dermato.blogspot.com/
075dermato

Gheorghe23933476

acum 13 ani

MUltumesc mult pentru raspuns!

Excizia nevului dermic este dureroasa? :(

Gheorghe23933476

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspuns!
Presupun ca excizia se face cu anestezie locala. Este dureroasa operatia? :)

Mihaela

acum 13 ani

Buna,a-si vrea sa te ajut dar trebuie sa ai incredere.Uite despre ce este vb.,cauta un copac de mar,taie amrul in doua si cu o jumatate de mar freaca pe neg zicand:cum se usuca marul asa sa se usuce negul,asta de 3ori,apoi ingroapa marul la radacina copacului.Asta este tot,este real,baiatul meu avea un neg in palma si mi-a zis cineva treaba asta si nu am crezut dar chear a fost adevarat.INCEARCA.