Nev compus cu displazie severa?

Boli de piele

Postata de Utilizator21628084813 cu 2 ani in urma.

n urma cu 3 saptamani, am mers la un control dermatologic pentru ca aveam ceva pe piele care semana cu o alunita. Aceasta isi marise putin volumul asa ca dupa mai multe incercari de a ma programa, am reusit sa gasesc pe cineva care din pacate, a avut loc liber doar peste 2 luni. Intre timp am mai fost la un medic care mi-a spus ca este perfect normala dar ca trebuie tinuta sub observatie. Intre timp am ajuns si la a doua programare, am fost diagnosticata cu nev spitz cu recomandare excizie. Am procedat exact asa, in urma examenului histopatologic a reiesit:

Macrosopic: Piesa cu dimensiunile 0, 4/0, 3/0/3 cm, ce prezinta pe suprafata sa formatiune usor proeminenta, brun-cenusie, cu diametrul 0, 3 cm.

Microscopic: Sectiuni tegument ce prezinta, jonctional si dermic, leziune proliferativa de origine nevocelulara, usor asimetrica, cu atipie citologica, moderata/severa (nuclei suprapusi, pleiomorfi, nucleoli proeminenti) mitoze vizibile, cu confluarea cuiburilor nevice la nivel jonctional si dermic, arii de dispozitie celulara neregulata, pigmentare focala; epidermul supraiacent leziunii prezinta focal subtiere marcata, componenta jonctionala a leziunii este prezenta la nivelul unei limite laterale ( s-au examinat 2 limite de rezectie laterala), limita de rezectie profunda la distanta de tumora.

Diagnostic histopatologic: modificari morfologice sugestive pentru nev compus cu atipie displazie severa.

Mi s-a recomandat examen imunohistochimic, pe care l-am si facut dar dureaza pana vine rezultatul.

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Este posibil sa fie ceva foarte rau?

Raspunsuri (1)

Cristina D

acum un an

Trec prin aceiași problema. Doua rezultate ale.biopseoei in decurs de 2 luni, ambele au în rezultat incert. Am mers la București la o clinica privata pentru alte probe că sa am un răspuns cert. Până la urmă ce răspuns ați primit dumneavoastră? Sănătate!