Miopie

Boli de piele Miopie Evaluarea refractiei

Postata de Adryan10 cu 12 ani in urma.

Buna ziua as dori sa stiu si eu daca mi se poate face o operatie prin
care sa pot scapa de ochelari si lentila de contact .Am miopie forte
cu astigmatism miopic -12 la ochiul drept .Cat costa si la cati ani se poate face?Am
20 de ani .Multiumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Scopul interventiei chirurgicale este acela de a corecta tulburarea de refractie prin modificarea formei corneei. Chirurgia corectoare a miopiei cuprinde mai multe tehnici: LASIK, keratectomie fotorefractiva (ambele procedee folosesc terapia laser). desigur ca e necesar consultul unui medic oftalmolog.