mincarine

Boli de piele

Postata de marcel5340437 cu 13 ani in urma.

acum 15 ani mi-au aparut in zona anghinala o pata..cara ma minca si am fost la dermato.mi-a dat o crema cu acid salicilic, + ...
mi-a trecut,dar mi-a mai aparut dupa vreo 3-4 ani...am repetat tratamentul,si a fost bine
acum o luna mi-a aparut iar,,,si am dat cu ulei de catina si otet,,am scapat,,dar acum mi-a aparut din nou...

aceleasi pete de culaoare rosie,care ma maninca si se inrosesc , respectiv se fac mai mari, mai ales noaptea,,,ziua sunt mai inactive.... am luat aerius,,una pe zii de 2 zile,,,nu ma mai maninca,dar ca sa scap,,ce sa fac,,,
ce tratament sa continui,,,

Raspunsuri (2)

o femeie

acum 13 ani

Si sotul meu face acest tip de pete. Am inteles ca ar fi o ciuperca ce se dezvolta din cauza transpiratiei. El foloseste o solutie numita Nizoral, de fapt un sampon. Se gaseste in farmacii. Se aplica pe zonele pe care a aparut pata rosie se sta 10 minute si apoi se clateste. Dupa cateva aplicari, petele dispar. Lui i-a fost recomandat de med dermatolog.

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Probabil aveti o ciuperca inghinala: ''tinea cruris''.
Va sfatuiesc sa mergeti la un laborator de micologie pentru a efectua un examen micologic. Daca acesta va fi pozitiv, va veti trata cu ketoconazol crema de doua ori pe zi timp de 2-3 luni. Chiar daca simptomele dispar (dupa 2-3 saptamini de tratament) continuati pina la termenul prescris, altfel recidivele sunt regula.
075dermato
--
Suferinta tratata de catre un medic competent costa cel mai putin.