mincarimi pe corp

Boli de piele

Postata de cst cu 13 ani in urma.

baiatul meu(14 ani) are o mincarime pe corp fara a avea ceva anume in afara de ranile pe care si le provoaca de la scarpinat.Tin sa precizez ca se scarpina mai tare dupa baie si cind transpira.Ce credeti ca ar avea si totodata ce analize as putea sa-i fac ptr. a depista cauza.Astept un raspuns urgent.Va multumesc

Raspunsuri (3)

ionica

acum 13 ani

Mergeti cu baiatul la un examen dermatologic, sau incercati sa-i dati Claritine, poate il va ajuta si va scapa de acele mancarimi.

IonVasile

acum 13 ani

Posibil ca dupa ce medicul dermatolog sa il consulte nici sa nu mai fie vorba despre analize, sa fie suficient consultul. Posibil sa fie vorba despre o alergie si atunci sa fie nevoie sa faca un test specific pentru alergii. Daca exista vreo probabiliate ca baiatul sa fie alergic nu va recomand sa-i administrati tratament fara recomandarea medicului.

dana

acum 13 ani

asa aveam si eu am fost la dermatolo0g si m-a diagnosticat cu scabie deci numai asa puteti rezolòva .mergeti la medicul dermatolog