mincarimi ale pielii si bubite cu apa

Boli de piele

Postata de dj_supra10 cu 9 ani in urma.

Buna ziua.Sunt student si am venit in urma cu 3 luni in camin si dupa vreo citeva saptamini mi-au aparut mincarimi greu de suportat pe miini si apoi sau extins pe toata suprafata corpului.Cu cit continuu sa ma scarpin mai mult. incep sa apara basicute cu apa. Nu stiu ce boala e si de ce e influentata dar presupun ca e din cauza apei pentru ca de fiecare data cind merg la dus senzatia de mincarime se intensifica si apoi apar niste pete rosiatite ce piept si spate. Va rog sa imi spuneti ce problema ar putea fi si cum poate fi tratata.

Raspunsuri (4)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 9 ani

DACA MANCARIMEA SI BUBITELE SUNT LOCALIZATE INTRE DEGETELE DE LA MAINI, LA COATE SI FESE ATUNCI E POSIBIL SA FIE VORBA DE UN PRURIGO ACARIAN CARE SE TRATEAZA CU CREMA BENZOAT DE BENZIL 25% SEARA SI FIERBEREA LA 90 GRADE PRECUM SI A LENJERIEI DE PAT SI CORP. IN CAZ CONTRAR POATE FI UN PRURIGO ALERGIC,DAR ASTA NUMAI DACA ATI AVUT ANTECEDENTE DE ALERGIE.

dj_supra10

acum 9 ani

Pina acu nu am mai avut alergii de genul acesta.Dar bubitele apar nu doar intre degete dar mai mult in zona dintre cot si palma si pe picioare. Multumesc

dj_supra10

acum 9 ani

Si mai mult de atit besicutele apar oriunde pe corp unde ma scarpin. Iar cind incerc sa storc ele se umplu din nou cu apa.

Utilizator11588356593

acum 4 ani

Buna seara
Mi-a aparut pe maini mici basicute cu apa care a inceput a da o stare de mancarime
Va rog spune-ti si mie cu ce ma pot trata