Micoza sau psoriaziz?

Boli de piele

Postata de ooaannaa cu 11 ani in urma.

Acum 3 ani medicul dermatolog mi-a pus diagnosticul de micoza cutanata pe degetele de la maini.Am luat destule pastile si unguente timp de aproape un an,dupa care am renuntat sa mai merg la medic si am folosit ,cu pauza de o luna intre,toate produsele destinate micozei.Aceasta trecea,dar aparea dupa o saptamana,doua.Se prezinta ca mici denivelari ale pielii,ca niste pori iritati,de culoarea pielii ce prezinta mancarimi dupa ce ma spal sau transpir.Sunt prezente si pe coate si genunchi. Urmez o dieta data de medicul endocrinolog pentru o dereglare hormonala pe baza de stres,dar nu s-a schimbat nimic.dar nici de stres nu cred ca e vorba,caci sunt casnica si am o viata de familie linistita.Intrebarea e:care este faza incipienta a psoriazisului,caci nu imi dau seama daca mai vb de o micoza?

Raspunsuri (4)

eva40

acum 11 ani

stimata doamna,ce grupa de sange aveti si de unde sunteti?Daca-mi lasati un nr de telefon sau mail,va caut si vorbim,ca am nevoie de mai multe detalii
Farcas Eva
Terapeut naturist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

nu va mai ungeti cu nimic timp de o saptamana si luati o trimitere de la medicul de familie pentru laboratorul de micologie al clinicii universitare dermatologice din bucuresti iar daca examenul este negativ este bine sa va consulte cu trimitere de la medicul de familie un medic dermatolog de la clinica universitara dermatologica din bucuresti.

ooaannaa

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns.

laura

acum 10 ani

sunt insarcinata in 26 de saptamani si patesc la fel ca si ooaaanna de mai sus, mi-au aparut niste bubite pe degetele de la maini mai intai, apoi pe un picior (pana in degetele de la picior), pe genunchi si vad ca au inceput si pe coate . aceste bubite sunt de culoarea pielii si cind ma scarpin se umfla si se fac rosii . ma mananca in special noaptea de dabia pot dormi. va rog daca a-ti gasit un leac , pe deasupra mai sunt si insarcinata ...ce ma fac!