Mi se inrosesc picioarele

Boli de piele

Postata de skpheonix123 cu 11 ani in urma.

Buna ziua... am si eu o problema cand fac jogging afara mi se inrosesc picioarele si ma mananca de nu stiu ce e cu mine...dar la sala nu am nici o problema si nici pe banda

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Un raspuns al problemei dumneavoastra ar putea fi alergia la frig.
Simptomele de alergie la frig debuteaza imediat dupa ce pielea este expusa la temperaturi scazute ale aerului sau apei. Desi manifestarile sunt prezente in timpul expunerii la frig, acestea se inrautatesc atunci cand pielea se va incalzi. Majoritatea reactiilor urticariei la frig apar atunci cand pielea va fi descoperita, la temperaturi mai joase de 4 grade (dar la unele persoane pot sa apara simptome chiar si la temperaturi mai ridicate). Umiditatea si vantul pot predispune la aparitia urticariei la frig.
Este indicat sa consultati un medic de specialitate ( alergolog) pentru un diagnostic corect si recomandarile aferente.