mi se cojeste pielea intre degetele de la picioare

Boli de piele

Postata de nitasmarialacrimioara cu 12 ani in urma.

se intampla de cateva luni de cand mi se cojeste pielea nu ma doare nu ma mananca dar e jenant ,locul unde se cojeste ramane ff sensibila rozalie,care poate fi cauza daca ma puteti ajuta astept pareri multumesc.

Raspunsuri (10)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Posibile cauze:tinea pedis(infectie cu dermatofiti), dishidroza, dermatita de contact, etc
Este recomandat sa consultati medicul dermatolog pentru un diagnostic cat mai corect si tratament.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu mentionati daca pielea este mai uscata si se descumeaza sau dimpotriva traspirati mai mult, la nivelul talpilor ( si se poate descuama prin macerare). Folositi o crema emolienta gen tractopon 15% uree local, iar daca transpirati excesiv o pudra antimicotica in pantofi sau chiar un spray la niv. talpilor ( gen odaban sau odorex), daca nu puteti efectua un consult dermatologic.

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

daca apare intre degetele piciorelor poate fi vorba de o ciuperca (micoza), care se trateaza cu clotrimazol crema la 12 ore si evitarea de a purta ciorapi sintetici, ci numai sosete de bumbac 100%. de cand s-au introdus materialele sintetice, frecventa ciupercilor de piele a crescut de 20 de ori, caci ele formeaza un strata de aburi calduros si umed care favorizeaza inmultirea ciupercilor.

GABRIELA

acum 10 ani

BUNA ZIUA ,,,SUNT INSARCINATA IN LUANA A 4 SI DE 1 LUNA AM O PROBLEMA LA PIIOARE .
MI SE DECOJESC TALPILE, E CA SI ATUNCI CAND MI SE DECOJESTE PIELEA DE LA SOARE DOAR CA E PE TALPA PICIORULUI . POT SPUNE CASE INTINDE SI PE DEGETE , NU MA MANANCA SI NICI NU AM PIELEA MAI USCATA SAU MAI UMEDE , PIELEA E LA FEL CA SI CUM AM AVUT DOAR O MASCA PE TALPA PICIORULUI .. IDEEA E CA E FOARTE JENANT . AS DORI SA STIU DOAR DE LA CE AM TALPILE ASA....MULTUMESC

Gabriela

acum 10 ani

BUNA ZIUA ,,,SUNT INSARCINATA IN LUNA A 4 SI DE 1 LUNA AM O PROBLEMA LA PICIOARE .
MI SE DECOJESC TALPILE, E CA ATUNCI CAND SE DECOJESTE PIELEA DE LA SOARE, DOAR CA E PE TALPA PICIORULUI . POT SPUNE CA SE INTINDE SI PE DEGETE , NU MA MANANCA SI NICI NU AM PIELEA MAI USCATASI NICI UMEDA , PIELEA E LA FEL CA SI CUM AM AVUT DOAR O MASCA PE TALPA PICIORULUI .. IDEEA E CA E FOARTE JENANT . AS DORI SA STIU CE AM ..MULTUMESC

madalina

acum 10 ani

Am o mica problema...de aproape.doi.ani am o.problema la.maine.. ma dor mi se curata pielea.
Si ajung sa fac rani., am fost la medic dar tratamentele nu dau.rezultate... vreun sfat?

cristina

acum 10 ani

de o vreme am o problema la degetele de la piciare, imi creapa pielea intre deget si talpa. inainte am o mincarime la deget ,dupa care incet incet imi creapa pielea,ma doare foarte tare citeva zile.oare sa am o boala al picioarelor?

solomon mendel

acum 9 ani

Mi se cojeste pielea intre degetele 4 si 5 de la picioate si ma mananca!!

GEORGE

acum 8 ani

BUNA ZIUA , MI SE CRAPA TOT TIMPUL INTRE DEGETELE DE LA PICIOARE AM FOLOSIT CLOTRIMAZOL ,TRIDERM,NIDOFLOR,ALIFIE MARUL LUPULUI TOT DEGEABA SPRAY ANTIMICOTIC DISPARE O PERIOADA APARE IARASI NU STIU CE SA MAI FAC , AM INCERCAT SI CU USTUROI LA MACERAT AM DAT 1 SAPTAMANA A DISPARUT IARASI A APARUT , DATI_MI VA ROG O SOLUTIE . MULTUMESC DIN SUFLET !

Ggggg

acum 7 ani

Ai incercat sa te si descalti?