matreta excesiva

Boli de piele

Postata de tatiana525 cu 12 ani in urma.

buna seara comunitate. Sotului meu de ceva timp, i-au aparut în regiunile acoperite de par(cap și sprincene), un fel de "fulgi" de matreata mascati. Inainte de aceasta nu a avut probleme cu matreata deloc. Am incercat cu diferite sampoane contra matretii, dar acestea devin efective pentru o zi. Cel mai mult acestea sunt vizibile dimineata,iar daca parul este un pic mai mare pot fi prezente tot timpul. "Rezolvarea problemei" la care apelam este crema hidratanta pentru copii, dar......... sunt destul de inestetice. Nu are nici un fel de mincarime sau altceva de genul. ce poate fi? va multumesc

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

poate fi vorba de o dermatita seboreica, ce afecteaza zonele bogate in glande sebacee: fata (sprancene, santuri nazale, obraji, scalp). Dermatita seboreica este agravata de modificarile de umiditate, temperatura, de traumatisme (grataj) sau de stresul emotional. Pielea scalpului prezinta scuame albe, care se pot desprinde si raman niste pete rosiatice. Ele pot provoca prurit . Acestea necesita ingrijire adecvata
Medicul dermatolog va recomanda tratamentul potrivit (sampoane dermato-cosmetice)

tatiana525

acum 12 ani

va multumesc pentru informatia acordata

edy

acum 12 ani

incearca cu p***anolon si ati trece garantat

Mirela Hurjui

acum 10 ani

Sora mea a avut probleme cu matreata si cu mancarimea scalpului si mereu se plangea.

S-a hotarat sa mearga sa vada un doctor dermatolog bun …..care i-a dat sa iti cumpere un sampon natural anti-matreata cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

De cand a inceput sa foloseasca samponul, a scapat complet de matreata si de mancarimea scalpului.

Acuma am inceput sa il folosesc si eu ...si iubesc samponul, imi place incredibil de mult ca miroasa a natura si ca nu face spuma cum fac produsele chimice.