marime iar zona formeaza o crusta

Boli de piele

Postata de Nevermind cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am de ceva vreme o mancarime in zona inghinala, aceasta se manifesta prin mancarimi mai ales daca transpir si se formeaza o crusta care la scarpinat se exfoliaza, are diametru de 1,5 cm. am aceasta mancarime de f mult timp nu mi se pare ca s-a extins sau restrans.
Am o igena corporala foarte buna, dus in fiecare zi lejerie intima schimbata in fiecare zi.
Imi puteti recomanda un tratament va rog frumos!

Raspunsuri (3)

Dara

acum 12 ani

Exista creme care se pot folosi in dermatite/eczeme: nizoral, fluocinolon, clotrimazol. Ar fi bine daca ai merge totusi, la dermatolog.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa apelati la un medic dermatolog, pentru obiectivarea leziunii; ar fi bine de purtat lenjerie de bumbac, evitati transpiratia, tinutele stramte, pe corp, favorizeaza aparitia iritatiilor inghinale

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 12 ani

trebuie sa fioti consultat prin examen clinic direct, asociate eventual cu examen micologic facut la o clinica universitara dermatologica pt a fixa diagnosticul diferential dintre o micoza(ciperca a pielii) si un prurir alergic.