Mancarimi pe tot corpul si bubite minuscule?ggkeeacoste?

Boli de piele Abces hepatic Afectiuni minore ale pielii Mancarime
+1
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1507376766 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Scriu aici pentru ca nu imi pot da seama ce am patit in ultima vreme. In ultimele zile am mancarimi prin tot corpul inclusiv pe fata si in cap, nu apar bubite, decat unele minuscule aproape invizibile pe abdomen,spate si picioare. In schimb, ma scarpin pana cand imi invinetesc pielea si o inrosesc. Sunt anemică, pielea mea e destul de uscata si sunt si o persoana plina de stres. Am citit ca si asta pot cauza genul asta de afectiuni si am mentionat. Ba chiar, cautand sa ma asigur ca nu am scabie sau pureci, incep sa am o paranoia si cu cat ma gandesc mai mult la ceea ce am cu atata simt ca ma mănâncă mai tare. Am fost recent la coafor, si nu mi s a reportat nimic decat un pic de măreață in par

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/pielea-uscata-si-senzatia-de-mancarime-a-pielii_1372

diana31967228

acum 3 ani

Buna ziua
As dori sa imi spuneti daca aveti un diagnostic intre timp cu privire la simptomele care le-ati enumerat mai sus. Mama mea are aceeasi problema. Lá inceput am crezut ca este piscatura de insecta, alergie la produse de igiena. Am schimbat detergent, crema de Corp, a facut toate analizele date de medic si culmea toate au iesit OK.
La indrumarea medicului a luat pastile cu cortizona pé un determinat timp, dar fará rezultat.
As dori sa stiu daca aveti un rezultat, pentru a investiga mai amanuntit cazul mamei mele si sa gasim un tratament.
Ne-am gandit cá poate sa fie si pé fond de stres.
Va multumesc anticipat.