mancarime piele

Boli de piele

Postata de metalkid cu 10 ani in urma.

Buna ziua, o intrebare daca ma poate ajuta cineva. Ori ii alergie ori altceva, daca ma scarpin sau apas pe o zona a corpului, de ex pe mana daca ma scarpin imi apar niste pete rosii si se umfla piele. Ieri de ex am tinut mana pe carcasa calculatorului, sa fie de la praful de pe el sau nu stiu de la ce, fara sa ma scarpin mi-au aparut acele pete rosii si umflaturi. Oriunde ma scarpin sau daca apas mai tare pe piele imi ies acele pete rosii si umflaturi.

Raspunsuri (9)

dinca emi

acum 10 ani

este posibil sa ai alergie la praf sau sa ai paraziti in organism. Ai incercat o cura de detoxifiere si deparazitare? Daca nu, iti recomand tinctura de nuca neagra, impreuna cu capsule de pelin si capsule de cuisoare. Sanatate

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 10 ani

din descrierea dvs. rezulta ca aveti un dermografism, care este un semn al predispozitiei pentru alergii (de piele, respiratorii etc); se recomanda sa evitati in alimentatie aditivii chimici alimentari(E-uri), sa eliminati focarele de infectie din corp(granuloame dentare, colecistita, gastrita, colita etc) si sa luati ca tratament preventiv o tableta de Aerius dimineata si Ketotifen de 1 mg seara timp de max 14 zile.

metalkid

acum 10 ani

am luat tratamentul specificat, pe perioada tratamentului nu am mai avut mancarimi, a doua zi dupa ce am oprit tratamentul a inceput iarasi sa ma manance pielea, ce poate sa fie

metalkid

acum 10 ani

ce am uitat sa precizez, daca ma scarpin, mi se roseste se umfla piele si se si incalzeste zona unde ii rosu si umflat

Rizescu Carmen

acum 9 ani

Buna ziua ,
Daca una din cauzele dermografismului ar fi parazitoza intestinala , va rog frumos sa imi spuneti si mie ce analize ar trebui facute ( sau alte analize utile ) pentru depistarea cauzelor acestei boli de piele .
Va multumesc .

Ionut

acum 8 ani

Buna ziua am si eu o problema ma manca pielea foarte rau cand ies de la dus sau cand transpir putin peste tot picioare in special si maini daca imi puteti spune si mie ce as putea sa fac astept un mail va rog [email protected]

Alexandra

acum 8 ani

Bună seara, aceleași simptome le am și eu, am luat Claritine câteva zile, după care, medicul de familie mi-a recomandat Xyzal. În ziua în care luam pastila, nu aveam mâncărimi, dacă făceam pauză, reapăreau mâncărimile. Să lucreze oare subconștientul, dacă iau pastilele am impresia că îmi trece, iar dacă nu, îmi vine să mă scarpin încontinuu? Situația este deranjantă, dacă mă ating, mă apucă mâncărimile, la un moment dat ajungi să te ascunzi, te privește lumea ciudat, sat singurul lucru pe care l-ai face ar fi să-ți rupi pielea de pe tine. A mai rezolvat cineva, ceva? Mulțumesc.

andrei

acum 8 ani

Maria aceleasi simptome am avut si eu, in locul in care ma manca pielea se inrosea cateva brobonite apoi disparea si tot asa , am facut toate testele nici o alergie , in primul rand trebuie sa fi atenta la detergentul cu care speli hainele sa nu aiba multe parfumuri puternice chimicale etc , ca sa nu mai zic de balsamul de rufe care este si mai grav , daca in ultima perioada cateva luni maxim un an ai facut tratament cu antibiotice sa r putea sa ai candida ,daca vrei sa scutesti mersul la doctor etc exista un test VENERIS pt candida costa 30 de lei , cel mai probabil sa r putea sa ai asta si daca se adevereste iei fluconazol de 50 de mg timp de 8 zile , daca nu iei nistatina timp de 7 zile ,unde te mananca crema clotrimazol costa 7 lei ,apoi dupa cele 7 zile de tratament cu nistatina si clotrimazol unguent iei 7 zile de xyzal aerius sau claritine pastilute sunt toate la fel ,acestea si nistatina si mai ales xyzalul recomanda medicii sa se ia si 2 - 3 luni pana scapi ..deci daca urmezi tratamentul de mai sus eu sunt de parere ca scapi sigur de mancarimi ..eu cel putin am scapat si este si pe psihic bineinteles, nu te mai gandi si nu te scarpina aiurea daca nu te mananca .

Caldare Ada

acum 7 luni

Buna ziua , de ceva timp ma inteapa pielea ca si cum as fi intepata de ceva (insecta,paianjen etc).
Ma scarpin se inroseste si se umfla .