Mancarime FOARTE ciudata

Boli de piele

Postata de Rafael007 cu 9 ani in urma.

Buna seara , ma numesc Rafael si am 18 ani . De acum o saptamana am inceput sa am niste mancarimi foarte mari pe tot corpul . La prima vedere m-am speriat deoarece nu vedeam nici o buba care sa ma manance . Intr-o seara am inceput sa ma scarpin atat de rau incat am hotarat sa dau cu apa cat se poate de fierbinte pe mine , sperand ca voi scapa de mancarime . Cand am iesit din dus am observat ca acea apa fierbinte a facut toate bubitele de pe corpul meu sa apara . Sunt niste bubite mici dar sunt extrem de numeroase . Pana acum nu am avut probleme cu nicio alergie deci cu toate ca sper sa fie una , m-ar mira . Va rog din suflet sa imi dati un raspuns rapid , nu mai suport sa fiu asa !!! Multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna seara!
Consultati cu un dermatolog!
Fara sa vad acest fenomen, nu va pot da un raspund satisfacator.
Poate sa fie varicela, rubeola (daca nu ati avut pana acuma) sau alergie la detergenti.

Dr. Sandra Olariu

acum 9 ani

Daca leziunile cutanate (bubitele) va dau senzatia de mancarim si persista doar cateva ore, apoi pielea are aspect nemodificat, cel mai probabil este o eruptie urticariana. Din descrierea dvs posibil este urticarie colinergica, dar tipul de urticarie, diagnosticul etiologic, tratamentul cat si măsurile de preventie va pot fi recomandate in urma unui consult medical ce poate implica si teste alergologice. Pana ajungeti la un medic specialist alergolog sau dermatolog este recomandat sa evitati dusurile fierbinți si activitățile ce implica supraincalzirea corpului si sa faceti cateva poze leziunilor de pe piele (bubitelor) pentru a ajuta diagnosticul.

Rafael007

acum 9 ani

O sa fac cateva poze dar unde vi le-as putea trimite ? Multumesc foarte mult pentru ajutor !

Dr. Dutescu Maria

acum 9 ani

In mod sigur este ourticarie acuta adica alergica .este necesar regim alimentar faraproteine deci compoturi de casa legume fierte piine nufoarte proaspata 2 zile claritin 1 pe zi borenar 1 pe zi elocom emulsie aplicat pe pielea cu eruptie .Ar fi bine sa va consulte un dermatolog.Dr.Dutescu

Dutescu Maria Dermatolog

acum 9 ani

2"Posibil aveti urticarie acuta Sunteti o urgenta medicala Trebuie sa fie exclusa si o boala contagioasa.Preyentativa la un serviciu de urgenta .Nu mincati proteine alimente conservate, semipreparate sucuri cruditati.Luati un antihistaminic claritin sau aerius. mixtura mentolata.DrDutescu32