mancarime de piele ,,bubite,,

Boli de piele

Postata de rosia cu 12 ani in urma.

buna ziua ,eu sotul si copilul am fost diagnosticat cu scbie,am facut tratament 3 zile cu un unguent cu sulf ,in urma caror , bubitele sau mai vindecatla toti trei ,iar dintre care medicul de famile dinsul nea diagnosticat cu scbie,nea sp sa facem pauza o saptamana la sulf iar a doua saptamaina sa aplicam iarasi sulf o data pe zi,din saptamana ca inca bubitele nu au disparut in intregime, si nici manacrimea.iar in a cincea zi dupa ce aam terminat tratamentul cu sulf la mine a aparut o mancarime pe suprafata gatului si la incheiaturile de la maini si niste basicute micute, ca un fel de iritatie,si sotului pe suprafata gatului persista mancarimea si copilul tot asa pe gat mincarimea si basicutele,tin sa va mai sp ca astazi a vn un grup de medici la noi in comunitate dansii fiind de la bucursti.,mam prezentat si eu fiind acolo si un medic dermatolog si mia sp sa facem 3 zile la rand tratament cu benozat de benzil 10g ,apoi sa facem pauza 3 zile ,apoi sal aplicam iara crema.,in plus mia sp sa nu ii dam copilui cu crema ,ca este mai riscant dar tinand cont ca si copilul mai prezinta mancarime si bubite are virsta de 11 ani si o greutate de 25 de hg,astept raspunsul dumeavoastra ccum sa procedam sa aplicam benozat de benzil sau unguent cu sulf.va multumesc.

Raspunsuri (3)

ochi negri

acum 12 ani

Acum cativa ani era in farmacii o crema pentru scabie,SCABEX.Tratamentul era asa: se apica pe toata pielea exceptand fata, seara.Dimineata se umple cada cu apa si se face o baie.Apa devine alba,laptoasa.Era destul o singura data dar ,obligatoriu,dezinfectate hainele,paturile,cam tot ce-i prin casa.

rosia

acum 12 ani

multumesc foarte mult pt rasp,dar credema ca dezinfectie si rufe lenjeri etc leam oparit toate si inca le mai oparesc la 95 de grade.mersi.

ralu

acum 11 ani

crede-ma draga mea....astfel de probleme am si eu si sunt in starea asta de cand sunt mica...acelasi diagnostic am avut si eu de scabie,dar nu este scabie, am fost tratata pt scabie cu exact aceeasi crema care v-a fost data si voua si mi se infectase bubitele, iar cand am fost dusa la un specialist a zis cs aceste bubite sunt din cauza lipsei de fier...incercati sa faceti un tratament pt fier si vedeti cum va simtiti apoi.sper sa va fie de folos si sa va faceti bine, ptk pe mine m-a ajutat, desi trebuie sa tin acest tratament in fiecare an ka fiecare inceput de toamna. Succes