MANCARIME ANALA.

Boli de piele Mancarime anala Balantidium coli Mancarime
+1
Vezi toate grupurile

Postata de Virgil27 cu 14 ani in urma.

Am mincarimi foarte puternice in zona anala in special noaptea.La scarpinare zona se irita foarte tare si se umezeste .
Am fost la dermatolog, am facut toate analizele si totul a iesit bine.
Mi s-a spus ca poate fii o iritatie dar nu trece cu nimic si mancarimea parca s-a amplificat si ma supara si ziua.
Sper sa imi puteti da in sfat pentru a putea sa scap de aceasta problema foarte suparatoare.
VA MULTUMESC ANTICIPAT!!

Raspunsuri (166)

FLORI

acum 14 ani

Este posibil sa ai hemoroizi interni. Pentru ca sa-ti treaca, sau sa se amelioreze incearca cu supozitoare "Proctolog". Apoi incearca sa tii un regim alimentar, adica sa nu consumi urmatoarele alimente sau condimente care te irita: piper, usturoi, vin negru, cafea. Mie piperul imi face f. rau, noi nu folosim deloc piper, iar daca vrem sa mancam un mujdei de usturoi bag un supozitor preventiv. Incearca si ai sa vezi cum iti este, nu are ce sa-ti faca rau. Sanatate si numai bine.

silvia

acum 14 ani

Poate ai paraziti intestinali. Fa o coprocultura. Sanatate!!!

elena

acum 14 ani

Mancarimi anale
in Simptome

Termeni inruditi: Mancarimi anale, Prurit anal, Eritem fesier

Pruritul anal se datoreaza unei iritatii a pielii din jurul anusului, insotite de dorinta de a se scarpina. Intensitatea mancarimilor creste datorita umezelii sau presiunii. Atunci cand este deosebit de intens, pruritul anal provoaca dureri insuportabile si senzatii de arsura. Scarpinarea nu face decat sa inrautateasca lucrurile. Tratamentul pruritului anal consta in bai locale caldute, care sa nu irite pielea. De asemenea, hartia igienica poate fi inlocuita cu servetele umede. Aplicarile locale de cortizon crema pot reduce inflamatia si pruritul, desi utilizarea indelungata de cortizon poate afecta pielea. Daca pruritul anal persista, trebuie consultat medicul pentru a se identifica cauza.

Cauzele pruritului anal:
Fisura anala
Eritem fesier
Hemoroizi
Lichen plan
Oxiuroza
Psoriazis

Alte cauze ale pruritului anal:
Fistula anala
Condimente
Infectie cu ciuperci (Candida0 P.s: Scrie pe GOOGLE ''''MANCARIME ANALA'''' sI VEI GASI MAI MULTE INFORMATII UTILE sUCCES!!

elenaadina

acum 14 ani

Poti folosi extern Plantintim gel de la Hofiagal. e foarte bun

Virgil27

acum 14 ani

Multumesc tuturor pentru sfaturi!Voi incerca tot ce mi-ati spus si voi revenii cu noutati.
TOATE CELE BUNE!!!

Alina

acum 14 ani

Nu te mai scarpina, ca mai rau te iriti! Mentine locul curat, uscat si ia de la farmacie niste antihistaminice! Au efect rapid. Nu aplica deloc creme, ca uneori nu fac decat sa amplifice mancarimea.

dorina

acum 14 ani

daca te mananca in special noaptea ,asta inseamna ca ai oxiuri!!!!!!!! mergi la medic sa-ti prescrie tratament contra oxiurilor. ( zentel doza unica sau decaris 150 mg doza care se repeta dupa o saptamana!!)

vasilica

acum 14 ani

mancarime in zona intima,ma supara noaptea.

ionela g.

acum 14 ani

ce inseamna zona anala

anonim89

acum 10 ani

in gauaza :))

elena

acum 14 ani

Zona anala inseamna in zona anusului, adica in fund.

Cristina

acum 13 ani

Am mincarimi in zona anala,si am niste eliminari albe,ma incomodeaza f.mult,anul trecut am avut tot aceste problrme si am urmat niste medicamente,acum iarasi a aparut aceste probleme...ce sa fac?multumesk anticipat...

laura

acum 13 ani

si eu am mancarimi foarte intense in anus nu mai pot ce sa fac am fost la medic si mia zis ca sar putea sa am hemoroizi dar nu cred am folosit d=si crema si supozitoare proctolog dar nici o schimbare ma confrunt cu aceasta problema de vreo 4 ani cam de cand miam inceput viata sexuala
Va rog ajutatima ce sa fac?

cristina

acum 13 ani

ai incercat cutaden

Andries

acum 8 ani

Salut ! Problema despre care merge vorba cred ca deja e clara ..la moment sunt in strainatate ,mai exact in Londra si nu cunosc ce medicamente as putea cere la farmaciile lor ...? Merci anticipat !
P/u cineva poate nu este calara problema mea ...Mancarimile in zona fundului din cauza oxiurilor(viermi intestinali)..pe timp de noapte.

cristina

acum 13 ani

si eu am mancarimi in zona anusului,ce pot face?

lelian

acum 13 ani

eu am mari mancarimi noaptea daca ziua beau alcool sau lapte,oare care o fi cauza

elena

acum 13 ani

la ce medic sa merg pentru aceste mancarimi in zona anusului?am citit pe internet si am aceleasi simptome descrise la ``prurit anal`` dar nu stiu cariu medic sa ma adresez.va rog sa imi raspundeti daca stiti

bogdan

acum 11 ani

la proctolog (se ocupa cu anusul ) un fel e de ginecolog al fundului

fffffff

acum 10 ani

credetima nu fac reclama la alifie .. dar stiu ce chinuri am tras timp de 3 ani .. si cu o banala alifie Poco am rezolvat problema cam in 3 4 5 zile..

Pag 1 din 9