mă mănincă numai spre seara un picior pe urmă celălalt, dar dacă dau cu apă se oprește?

Boli de piele

Postata de Utilizator21720847404 cu 2 luni in urma.

Bună dimineața! mă mănincă numai spre seara un picior pe urmă celălalt, dar dacă dau cu apă se oprește,,,Ce poate fi ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Se pare ca s-ar putea sa suferiti de prurit nocturn, o conditie caracterizata prin mancarimea pielii care apare preponderent in timpul noptii sau spre sfarsitul zilei. Mancarimea poate fi declansata de o serie de conditii variind de la uscarea pielii la anumite afectiuni ale pielii, precum dermatita sau psoriazis.

Faptul ca mancarimea se opreste atunci cand faceti dus este un indiciu ca pielea dumneavoastra ar putea fi uscata. Apa poate ajuta la hidratarea temporara a pielii, dar este important sa aplicati o crema hidratanta dupa ce va uscati pielea, pentru a mentine o buna hidratare.

De asemenea, este posibil ca anumite sapunuri sau geluri de dus sa va irite pielea, deci asigurati-va ca folositi produse blande si hipoalergenice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/cauzele-pruritului-tegumentar_20129
sfatulmedicului.ro/Dermatita/pruritul-mancarimea_8226
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/trucuri-pentru-o-piele-frumoasa-in-timpul-verii_16268
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/remedii-la-domiciliu-pentru-pielea-uscata_11178

Utilizator21720847404

acum 2 luni

Bună Ziua! mă mănincă pe picioare se face ca o blândă, dar dacă dau cu apă se oprește mâncărimea,,,Ce poate fi ?