m-i s-a rupt o alunita

Boli de piele

Postata de o stea cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Azi dimineata am observat ca una din alunitele de pe spate m-i s-a rupt putin,nu chiar de tot.in timpul noptii.Bluzita imi era patata cu destul de mult sange,ma doare putin,si este rosu in jurul ei.Credeti ca ar trebui sa ma vada un medic?Se va vindeca in timp,singura? Va multumesc din suflet pt orice sfat pe care mi-l acordati.

Raspunsuri (2)

Beldie Sebastian

acum 11 ani

Du-te repede la medic si spune-i ce s-a intamplat, daca nu te duci in maxim 2-3 zile dupa ce ai zgariat sau ai rupt melanomul (alunita), exista risc de 70% de a face cancer la piele.
Du-te la medic chiar daca nu esti sigura.

Succes!

irina

acum 9 ani

Beldie Sebastian, nu mai speria lumea...documenteaza-te intai! Melanom nu e sinonim cu alunita...alunita e sinonim cu nev pigmentar! Intr-adevar e bn sa mearga la dermatolog, dar nu e obligatoriu sa fie melanom.