keraton

Boli de piele

Postata de Egeta cu 13 ani in urma.

Tatal meu 64 ani, a avut doua formatiuni la baza nasului,doctorul nu ne-a spus ce este,,banuim ca este keraton. A facut cauterizare acum doua saptamani, iar proba biopsica nu a venit inca.Una din rani s-a vindecat, a facut crusta ,iar cealalta a inceput sa sangereze tare cand desface pansamentul. Este normala sangerarea?

Raspunsuri (1)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Este vorba probabil fie de o keratoza, fie de un keratoacantom. Cauterizarea este o metoda de tratament a acestor afectiuni iar localizarea pe piramida nazala este frecventa. In procesul de vindecare a tratamentului prin cauterizare, pot aparea singerari. Un act de minima loialitate fata de medicul ce l-a tratat este sa va adresati lui cu intrebarile.
075dermato