iritatie pe mana

Boli de piele Iritatie minora a pielii

Postata de oana bizubac cu 12 ani in urma.

Am mana in gips si mi-a aparut o iritatie sub gips care ma mananca ingrozitor.Ce pot face ca sa scap de mancarime ca nu o suport si gipsul nu pot sa-l dau jos?

Raspunsuri (8)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

A-ti facut probabil o dermatita de contact la gips; pentru ameliorarea mincarimii puteti lua aerius 1-2 cp/zi, si local advantan crema 1-2 aplic/zi , daca exista iritatie si in afara gipsului, unde puteti ajunge.

oana bizubac

acum 12 ani

Vă mulțumesc pentru răspuns.Trebuie să spun că iritația este sub gips și nu pot ajunge la ea și nici la beșicile care s-au format sub gips.De la farmacie mi-au spus să iau DICLOFENAC pentru inflamație și FLONIDAN10mg pentru mâncărime.Trebuie să port gipsul 4 săptămâni și nu știu cum o să rezist pentru că beșicile cu apă nu se vindecă sub gips.Există o altă metodă de a trata o fractură de radius fără a pune mâna în gips?

oana bizubac

acum 12 ani

Vă mulțumesc,dar trebuie să vă spun că nu am cum să ajung la iritație și la beșicile cu apă formate pentru că sunt sub gips.Am fost la doctor,mi-a extras apa din ele cu o seringă,a uns locul cu iod și mi-a pus alt gips.Beșicile au apărut din nou,iritația nu s-a vindecat iar măncărimea este îngrozitoare.De la farmacie mi-au spus să iau Diclofenac pentru inflamație și Flonidan 10mg pentru mâncărime.Este bine?Trebuie să port gipsul 4 săptămâni pentru că am fractură de radius și nu știu dacă rezist.Nu există o altă metodă de tratare decât cu gips?Beșicile nu cred că se vor vindeca sub gips.

valentin

acum 11 ani

buna ziua,baietelul meu de 4 anisori jumatate are manuta in gips,si se vaita de mancarimi sub gips,ce pot face? exista vreun medicament,sirop ceva?

oana bizubac

acum 11 ani

MERGEȚI LA FARMACIE ȘI CEREȚI CEVA PENTRU CALMAREA MÂNCĂRIMILOR.MAMA MEA A LUAT ALIFIE ȘI UN SIROP FLONIDAN(EXISTĂ ȘI PASTILE),DAR NU ȘTIU DACĂ SE DAU ȘI LA COPILAȘI DE 4 ANI.

oana bizubac

acum 11 ani

MERGEȚI LA FARMACIE ȘI CEREȚI CEVA PENTRU CALMAREA MÂNCĂRIMILOR.MAMA MEA A LUAT ALIFIE ȘI UN SIROP FLONIDAN(EXISTĂ ȘI PASTILE),DAR NU ȘTIU DACĂ SE DAU ȘI LA COPILAȘI DE 4 ANI.EXISTĂ ȘI AERIUS PENTRU MÂNCĂRIMI.

Brandusa

acum 9 ani

Buna Ziua!Acum 4 saptamani am avut o fractura la osul dintre incheietura mainii si cot,in urma careia mi-au pus mana in ghips,insa durerea persista si acum,iar degetele sunt umflate,iar pielea de pe ele se jupeste in mai multe randuri.Intrebarea mea este :Ce as putea lua pentru a se desumfla si pentru crapaturile pielii?

oana bizubac

acum 9 ani

AR TREBUI SĂ MERGEȚI DIN NOU LA DOCTOR CA SĂ VĂ ASIGURAȚI CĂ GIPSUL STE PUS CORECT.MAMA MEA A TREBUIT SĂ-ȘI SCHIMBE GIPSUL PENTRU CĂ, INIȚIAL, NU A FOST PUS CUM TREBUIE ȘI AVEA DURERI ȘI MÂNCĂRIMI.APOI ÎNTREBAȚI MEDICUL CE ALIFII SĂ FOLOSIȚI.