In ciuda faptului ca ma ingrijesc, de ce recidiveava acneea ?

Boli de piele

Postata de nasirc cu 14 ani in urma.

Desi nu ma machiez zilnic am grija seara sa-mi curat tenul dar tot apare acneea la nivelul fruntii, la barbie, mai nou cate unu pe obraz. Am folosit Zynerit dar imi usuca pielea cand nu folosesc iar apare acneea. Intrebarea este: care ar fi solutia sa nu mai recidiveze ? folosesc de curand unguient Tetraciclina, tratez doi, apar alti trei, nu stiu ce sa zic ?

Raspunsuri (7)

raluca

acum 14 ani

Ai probleme cu acneea datorita tenului tau mai gras. Sa stii ca nu numai produsele medicamentoase ajuta la indepartarea acneei ci trebuie sa tii o dieta care sa ajute la eliminarea toxinelor din organism. Uneori, chiar si pilulele contraceptive pot fi cauza aparitiei acneei.

Incearca sa tii o dieta cu sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. O perioada abtinete de la dulciuri, cafea, sarea iodata, alimentele bogate in grasimi si bauturi acidulate.

Mergi la plafar si cumpara tinctura de galbenele. Pune 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, apoi inmoi compresele si aplici pe zonele afectate.

nasirc

acum 14 ani

Da asai. Nu folosesc pilule contraceptive.Am invatat ceva nou, eu nu am stiut de tinctura de gabenele. O sa tin cont pentru ca eu mai repede aplez la produse naturiste. Multumesc mult.

Dr. Dermatologie

acum 14 ani

Acneea se datoreaza, printre altele, excesului de sebum de la nivelul pielii; tratamentele acnti-acneice scad seboreea, si de aceea apare senzatia de uscaciune pe care o descrieti. Nue xista o solutie care sa opreasca acneea, dar exista multe alternative, dintre care unele pot functiona mai bine in functie de fiecare pacient; puteti incerca Brevoxyl sau Isorexin, dar sia cestea determina uscarea pielii local si o usoara iritatie. Skinoren gel se pare ca ar avea un efect mai redus de uscare a pielii. Mai exista si tratamentul cu antibiotice oral sau cu retinoizi sistemici, dar acestea se elibereaza doar pe baza de reteta si necesita efectuarea in prealabil de analize, asadar este indicat sa mergeti la un consult de dermatologie. Mult succes!

dombrov angela

acum 14 ani

am un ten foarte sensibil nu folosesc produse cosmetice dar imi apar frecvent cosuri pe barbie obraji dar si in zona tamplei chiar si in cap imi dau senzati demancarime va rog sa ma ajutati

Dr. Dermato

acum 14 ani

Acneea se rezolva de cele mai multe ori odata cu inaintarea in varsta; totusi puteti sa scadeti disconfortul estetic daca urmati un tratament antiacneic. Exista extrem de multe variante, de la Eryfluid la Brevoxyl, SKinoren sau Isotrexin. Medicul dermatolog va poate recomanda tratamentul optim in cazul Dv. Va doresc multa sanatate!

Paula-Adriana

acum 10 ani

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti un tratament anti-acnee natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

E foarte bun..prietenul meu avea o eruptie foarte puterinca pe fata si asa a scapat de ea.

iuliana

acum 8 ani

chiar foarte bune aceste produse naturale pe baza de ulei 100% pur din arbore de ceai-tea tree de la Thursday Plantation. Le-am folosit si sunt multumita de rezultate.
Eu am folosit o spuma naturala, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee. Aceste 4 produse au facut minuni pentru tenul meu.
Acuma mai folosesc doar primele 3 pentru intretinerea tenul. le recomand.