gravida cu iritatie (sau a unor fel de cosuri)in zona pubiana

Boli de piele

Postata de claudine84 cu 13 ani in urma.

Buna ziua, Sunt insarcinata in 4 luni si de aproximativ o luna in zona pubiana mi au aparut niste iritatii cu mancarime,am sarcina joasa..... am avut o infectie urinara si am folosit aproape 3 sapt clotrimazol unguent.Am incercat si am folosit si o crema depilatoare dar se pare ca dupa aceea s au mai inmultit dar de mancarime am scapat.As dori parerea unui dr dermatolog ca sa stiu despre ce este vorba.VA MULTUMESC! (am atasat si doua poze ) SDC14407.JPG SDC14409.JPG

Raspunsuri (2)

Csara

acum 13 ani

Nu se pot vizualiza pozele... Posibil sa fie vorba despre vreo candidoza, totusi. Poti combina spalaturile cu apa si bicarbonat, tantum rosa si utilizarea de sapun saforelle. Toate extern. Poarta lenjerie intima doar de bumbac si nu mai folosi creme depilatoare sau alte antimicotice/medicamente in sarcina, decat daca este absolut necesar si doar la recomandarea medicului.

claudine84

acum 13 ani

Da ,posibil eu am sarcina previa si urmez un tratament de la dr ginecolog.N am sa mai folosesc clotrimazol ca l am folosit deja 3 sapt.Ca gel intim am unul d la avon si am intrebat si o dna asistenta si a zis ca are ph neutru si nu dauneaza.am luat cam 13 zile antibiotice prescrise ptr infectia urinara pe care am avut o....si am avut si sangerare ..am sa ma duc totusi si la dermatolog daca nu mi dispar ......problema mea este cu ce ma pot depila sa nu mai am probleme...si sa mi dispara...multumesc pentru raspuns, o zi buna!