Furunc

Boli de piele

Postata de 123z cu 12 ani in urma.

De aproximativ un an imi apar furuncuri pe fese cam 1-2 pe saptamana . Sunt foarte dureroase si nu stiu ce sa fac . Trebuie sa ma duc la chirurg sau dermatolog?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 12 ani

De preferat la chirurg.

Medic Epuran

acum 12 ani

În furunculoza recurentă (cum este cazul d-vs) este deosebit de importantă antisepsia locală, deoarece bacteriile (stafilococii) sunt răspândite de la o leziune (furuncul) la alte arii ale pielii prin intermediul degetelor şi îmbrăcămintei.

123z

acum 12 ani

multumesc mult:)