Formatiune neregulata sub piele

Boli de piele

Postata de Wildu cu 11 ani in urma.

Buna ziua

Acum 1 an 1 an jumate am observat o umflatura la unul din degetele de la mana. Avea o forma neregulata (nu era sferic) oarecum alungit dar de dimensiuni mici. Cred ca a aparut in urma unei lovituri. Dupa ceva timp acesta parca sa retras putin, dar in urma altor lovituri neintentionate sau sub presiune ( mentionez ca fac sala si ridic greutati) au aparut si altele mai mici. Cum spuneam daca ma lovesc sau dupa un timp lung acestea cresc, dar nu foarte mult. Acum am 6 astfel de umflaturi de maxim 1 cm. Am avut aceasi problema si la brat, zona tricepsului ( aceasi mana -dreapta) o formatiune, dar care a ramas la fel foarte mult timp si nu au aparut altele ( doctorul a spus ca este lipom sau acumulare de grasime). Aceste umflaturi nu prezinta dureri, dar sunt incomode mai ales pentru deget si arata inestetic.
As fi recunoscator daca as primi un raspuns in legatura cu aceasta problema. Nu stiu exact ce sunt aceste formatiuni si daca necesita operatie urgenta.

Raspunsuri (1)

Dr Mihai Danut Teodorescu

acum 11 ani

este foarte important ca medicul care v-a diagnosticat lipomul si asa zisele umflaturi de la mana sa fie un medic dermatolog de specialitate dermatologica; probabil ca lipomul este ceva asociat iar in legatura cu umflaturile de la mana acestea pot fi chisturi sinoviale daca apar unilateral la mana cu care ridicati greutate sau sunt simetrice la ambele maini si atunci medicul dermatolog va un diagnostic si un tratament corespunzator.