foliculita

Boli de piele

Postata de alin5189758 cu 15 ani in urma.

am si eu aceeasi problema cu foliculita de multi ani. se manifesta pe pielea capului. am folosit multe creme fucidin, belosalic, pimafucort si antibiotice. dar degeaba. tot apar. ma poate ajuta cineva?k nu mai stiu cum sa scap de ele.. :(

Raspunsuri (5)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

mai multe informati despre tratament, simptome pot gasi la adresa
//sfatulmedicului.ro/articole/Dermatologie-estetica/Foliculita__inflamatia_foliculilor_pilosebacei/Tratament_431_76.html

RODICA45

acum 15 ani

Buna, fratele meu a avut aceiasi problema de ani de zile si a reusit sa scape cu un tratament din Italia.Este o solutie de uz extern care se numeste DALACIN.Doctorul din Italia i-a spus sa tamponeze bubele de pe pielea scalpului.A doua zi bubele sunt uscate.Dupa un timp fratele meu a avut ideea sa adauge in sampon cam 15 ml idin aceasta solutie pe cu care se spala cam o data pe saptamana sau la 2 saptamani .El se spala zilnic pe cap cu alt sampon .In urma utilizarii acestui sampon el nu a mai avut probleme . Apoi a adaugat cateva picaturi din aceasta solutie si in afther shave pe care il foloseste dupa fiecare barbierit,pielea ramanand-ui prospata si fara a fi afectata de lama , ceia ce inainte era o problema.

Dina956941

acum 12 ani

ma confrunt si eu cu problema aceasta, momentan nu sunt in tara si nu prea am cu ce sa o tratez, din cate am citit pe net, se trateaza cu antibiotic... eritromicina ar fi eficienta in cazul aceasta? daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, are rost sa incerc sau nu

Utilizator21538006369

acum 5 ani

buna. spune te rog dacă ai rezolvat?

MembruMobileApp1514148901

acum 6 ani

Vreau sa va spun ca am aceasta problema de vreo 6 ani. Nici un fel de tratament nu imi da rezultate decat pentru perioada in care le iau. Am ajuns sa nu mai am incredere in nimic.