foliculita

Boli de piele

Postata de florentina295 cu 15 ani in urma.

as avea si eu nevoie de un sfat medical in privinta cu acest subiect "foliculita" cum se manifesta si dc?am niste probleme in zona inghinala dupa epilarea cu aparatu,apar mici umflaturi deobicei cu un lichid inauntru,le las in pace deocamdata,am inceput sa ma spal cu malai sau zat de cafea si sau dus dar vreau si un tratament mai sigur

Raspunsuri (1)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Indicat ar fi sa mergi la un conrol pentru a-ti da medicul o reteta, nu te mai spala cu zat sau malai. Se poate agrava mai rau. Si ca sa-ti raspund la intrebare - cum se manifesta...
La inceput apare o roseata la radacina unuia sau mai multor fire de par invecinate, insotita de durere si prurit. Ulterior zonele rosii, inflamate, se transforma in pustule sau umflaturi ce contin puroi si de o senzatie de usturime. Acestea se rup la un moment dat si din ele se scurge sange si puroi.
Unele pustule se dezvolta in foliculi mai profunzi, sunt mai mari si mai dureroase. Ele se pot transforma in furuncule si pot fi insotite de febra si alterare a starii generale.
De obicei, nu este necesar un tratament pentru ca afectiunea se vindeca de la sine. In cazurile mai grave, daca foliculita apare frecvent sau daca se extinde, este necesar consultul medicului dermatolog pentru prescrierea unu tratament. Multa sanatate