Foliculita. inflamatia foliculilor pilosebacei

Boli de piele Limfom folicular Hidradenita supurativa

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Buna. Acum 3-4 luni mi-au aparut pe picioare , mai ales in partea de sus, bubite care fac puroi(nu neaparat) si sub care cresc fire de par...am fost la 2 medici si mi-au zis ca am foliculita, am folosit:nizoral somapon si crema,baneocin, fucidin, nidoflor, insa nu mi-a trecut.Am fost la un al treilea medic care mi-a zis ca am de fapt pseudofoliculita si mi-a dat eucerin 10% uree vitamina A.Credeti ca va da rezultate?

Raspunsuri (15)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

sal sunt adi am 25 de ani si m am pricopsit cu foliculita asta am incercat fel si fel de retete fara nici un rezultat poate ma ajuta cineva si pe mine e in zona scalpului o am cam de 5 ani si nu scap help me

adi

acum 11 ani

astept raspuns

comentarii utilizatori

acum 16 ani

de vreo 5 ani ma tot chinui cu foliculita, am incercat multe tratamente am auzit k "triderm" e o crema buna dar voi ziceati k e neagra si miroase urat dar eu mi-am luat si e alba si fara miros. aveti alte propuneri sa scap si eu? va rog ajutati-ma

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de ieri am observat pe sanul drept,la numai 1cm de mamelon o mica infectie de la un fir de par din jurul mamelonului.e cazul sa imi fac probleme?e usor dureros nu e mare

comentarii utilizatori

acum 15 ani

de cativa ani buni ma chinui cu chestia asta,am mers la diversi doctori care si-au dat cu parerea,mii si mii de unguente si pudre si nic un efect :-( nu stiu ce sa mai fac.Poate ma ajutati si pe mine cu problema asta!PLEASE HELP ME!

cristina572102943

acum 15 ani

M-am confruntat si eu cu aceasta problema, am fost la dermatologie si mi-a recomandat urmatoarele: igiena riguroasa, evitarea cremelor grase, purtarea de haine largute, preferabil din bumbac, epilarea mai rara ( foarte greu de respectat dar a trebuit) si folosirea cremei (nu unguent) DIPROGENTA. Am urmat aceste indicatii si am ramas uimita de rezultate. Nu credeam ca voi mai scapa de acele bubite inestetice. Mai apar din cand in cand, foarte rar, iar atunci folosesc iarasi Diprogenta si dispar. Sper ca v-am fost de folos.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

va rog sa mi spuneti ce pot face cu aceste bubite gen cosuri din cap mi au aparut de putin timp de cateva luni am crezut k dispar dar nu au nici o treaba ele cu disparitia .va rog sa mi ziceti ce pot sa fac sa scap de ele

diana269104191

acum 15 ani

nu am iteles cu firul de par?dar si eu am avut asa ceva dar nu cu par cum spunetiam consultat un medic onlineptr ca nu sint in tara mea scris sa folosesc crema;FUCIDIN am urmat tratamentu si acum nu mai am nimic mia ramas niste cicatrice linga mamelon dar sunt OK.foloseste si tu cu incredere.la revedere.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna. Ma chinui si eu cu aceasta problema de foarte mult timp,am facut numeroase tratamente fara nici un rezultat. Astept sfaturi!!

comentarii utilizatori

acum 14 ani

am fost diagnosticata cu foliculita cauzata de streptococ auriu,am facut tratament cu 12 zile cu cefalexina, 12 zile ampicilina, cefadin 7 zile nolicin 3zile sub tratament si de 5 ori cate 2 polidin, 11 tablete de flucovin, unguent fucidin si continua aparitia de noi eruptii. ajutati-ma cu un sfat. polidinul provoaca o eruptie continua?

buna

acum 13 ani

Si eu sunt la fel k tine... am bagat tot felul de creme si unguente si antibiotic!!!Ai scapat de foliculita?!?

alina

acum 13 ani

buna si eu am aceeasi problema ca multi dintre voi...nu stiu ce sa mai incerc sincer mi s`a luat....din cauza epilatorului braun m`am procopsit cu foliculita in zona inghinala si de o luna incerc tot felu de tratamente naturiste,creme,unguente,si cam tot ce aud ca s`a folosit si a dat roade dar la mine fara nici un rezultat..nu este foarte grav sa zici ca ti`e scarba s ate uiti sau yo mai stiu ce...doar ca pe mine ma deranjeaza si din cate am inteles se poate extinde si pe picior sau cine stie...a reusit sa scape cineva de foliculita ? si daca da,,,cum? :( astept raspuns va rog :(

tia

acum 11 ani

unguent Fucidin . se aplica pe zona curata cel putin de 2 ori pe zi pana disparitia problemei.e ok si pt herpesul de gura exterio. incerca cu brio. sanatate. SI EVENTUAL folositi OTET DE MERE PE TOT CORPUL SE APLICA PE PIELA UMEDa .exp inainte epilare cu aparatul sau lama de ras aplicati putin otet de mere . si puteti face si o masca cu ulei de masline cu otet de mere se aplica pe tot corpul. si se sta cu masca vro 30 minute .sau o baie cu otet de mere se toarna o cana in cada cu apa .otetul curata foarte bine piela si ajuta si la probl.cu foliculita.

tia

acum 11 ani

unguent Fucidin . se aplica pe zona curata cel putin de 2 ori pe zi pana disparitia problemei.e ok si pt herpesul de gura exterio. incerca cu brio. sanatate. SI EVENTUAL folositi OTET DE MERE PE TOT CORPUL SE APLICA PE PIELA UMEDa .exp inainte epilare cu aparatul sau lama de ras aplicati putin otet de mere . si puteti face si o masca cu ulei de masline cu otet de mere se aplica pe tot corpul. si se sta cu masca vro 30 minute .sau o baie cu otet de mere se toarna o cana in cada cu apa .otetul curata foarte bine piela si ajuta si la probl.cu foliculita.

Daniela

acum 10 ani

Buna!Am avut si eu foliculita pe picioare.Destul de urata..Dar am inceput sa folosesc pentru indepartarea parului crema depilatoare si apoi bigul si nu mai am foliculita.E chiar foarte bine,chiar daca nu mai dureaza atat de mult epilatul,cel putin am pielea fina!